Forum Discuţii juridice Executare silită notificare
Discuție deschisă în Executare silită

notificare

in cazul in care cineva s-a sinucis si avea o datorie bancara cine se obliga sa o plateasca?
persoana nu era casatorita, nu are giranti iar apartamentul in care a locuit este pe numele parintilor. va multumesc.
multumesc de sfat
pai daca apartamentul era pe numele parintilor, acestia ce sa mai mosteneasca...??
@ginacoseru

O mostenire poate avea si activ si pasiv, doar activ sau doar pasiv...

Are dreptate colega @gi_jane2, insa aveti grija sa nu depasiti cele 6 luni de la decesul fiului, pentru ca nu cumva creditorii sa invoce acceptarea tacita a "mostenirii"...care are doar "pasiv" ...respectiv "datorii".

Potrivit legii, art.774-789, art.896-897 si art.902 C.civ., pasivul succesoral (datorii si sarcini) se suporta de catre succesorii universali sau cu tilu universal (deci mostenitorii legali si legatarii universali sau cu titlu universal) proportional cu partea ereditara a fiecaruia (sau/si cota-parte-dupa caz).

Parintii defunctului sunt mostenitori sezinari si se considera ca au de drept posesiunea succesiunii din momentul mortii defunctului (art.653 alin.1, C.civ.).

Succesibilii (in speta parintii) pot opta pentru renuntarea (art.696 C.civ.) la mostenirea de pe urma defunctului lor fiu, pentru ca, in speta, mostenirea este insolvabila (pasivul depasind activul).
Iuliana Cermak, Avocat
am inteles ca parintii pot renunta la mostenire printr-o declaratie la notar in termen de 6 luni.
fratele defunctului trebuie sa faca acelasi lucru? sau doar parintii?
multumesc.
cermak gruianu a scris:

@ginacoseru

O mostenire poate avea si activ si pasiv, doar activ sau doar pasiv...

Are dreptate colega @gi_jane2, insa aveti grija sa nu depasiti cele 6 luni de la decesul fiului, pentru ca nu cumva creditorii sa invoce acceptarea tacita a "mostenirii"...care are doar "pasiv" ...respectiv "datorii".

Potrivit legii, art.774-789, art.896-897 si art.902 C.civ., pasivul succesoral (datorii si sarcini) se suporta de catre succesorii universali sau cu tilu universal (deci mostenitorii legali si legatarii universali sau cu titlu universal) proportional cu partea ereditara a fiecaruia (sau/si cota-parte-dupa caz).

Parintii defunctului sunt mostenitori sezinari si se considera ca au de drept posesiunea succesiunii din momentul mortii defunctului (art.653 alin.1, C.civ.).

Succesibilii (in speta parintii) pot opta pentru renuntarea (art.696 C.civ.) la mostenirea de pe urma defunctului lor fiu, pentru ca, in speta, mostenirea este insolvabila (pasivul depasind activul).

As vrea sa clarific cateva aspecte legate de elementele pe care le-ai elaborat:

1) Avand in vedere precizarea initiatorului topicului referitor la continutul masei succesorale, in sensul ca are ca singura componenta pasivul, atunci singura modalitate prin care ar putea accepta tacit succesiunea lasata de decuius (defunct) ar fi prin stingerea debitului fata de creditor; in acest sens nu ar fi imperativ necesar sa-si exercite dreptul de optiune succesorala in fata notarului intrucat creditorul nu ar putea demonstra ca s-a accepat tacit.

2) Parintii defunctului ca mostenitori sezinari dobandesc doar un drept de detentie asupra mostenirii si nu un drept de proprietate, pentru aceasta fiind necesara acceptarea
succesiunii.

Conform art.669-675 Codul Civil, ascendentii privilegiati (parintii) si colateralii privilegiati (frati, surori), compun clasa a II de mostenitori. In absenta clasei I de mostenitori (descendentii defunctului) asa cum este cazul de fata, cei care sunt chemati impreuna la mostenire sunt cei de mai sus. In concluzie declaratia la notar ar trebui sa o dea parintii si fratii defunctului.

Ne auzim;)