Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RUDENII SI AFINITATI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RUDENII SI AFINITATI

1)Exista vreo legatura de rudenie sau afinitate intre sotii a doua surori bune?
2)Daca unul din ei este licentiat in drept,il poate reprezenta pe celalalt in instanta ,intr-un proces civil?Va multumesc!
mardialy a scris:

1)Exista vreo legatura de rudenie sau afinitate intre sotii a doua surori bune?
2)Daca unul din ei este licentiat in drept,il poate reprezenta pe celalalt in instanta ,intr-un proces civil?Va multumesc!

Poate face o procura judiciara,la notarul public. In baza acestei procuri,poate reprezenta in fata instantei de judecata.,pe oricine. Trebuie mentionat nr. dosarului ,in care va fi reprezentant,in cuprinsul procurii.(art.68 paragraf 2 din C.P.Civ.)
gigelas, utilizator
multumesc ptr raspuns,dar ma interesa gradul de rudenie,ptr ca prin reprezentarea ca simplu mandatar,nu poate pune concluzii.Am citit tot art.68!
rudelor pana la al patrulea grad inclusiv

nu chiar pe oricine, sa fim seriosi, pentru asta exista avocati
Rudenie =
1. (in linie dreapta) legatura dintre 2 sau mai multe persoane care coboara unele din altele.
:) Daca nu cumva sotul 1 e tatal/bunicul etc. sotului 2 atunci n-au cum sa fie rude.

2. (in linie colaterala) legatura din 2 persoane care, fara a descinde una din alta, au un autor comun.
:) Daca se cătară pe la strabunici si nu gasiră nimic comun atunci iar n-au cum sa fie rude.

Sotii nu sunt rude. (daca erau rude nu se puteau casatori, iar casatoria nu creaza legatura de rudenie. Sotii sunt ...soti).

Afinitate = legatura dintre un sot si rudele celuilalt sot. (n-am zis intre rudele unui sot si rudele altui sot, ci intre UN SOT si rudele celuilalt!).

sotul 1 (al sorei 1) este afin de gradul II cu sora 2
sotul 2 (al sorei 2) este afin de gradul II cu sora 1

sotul 1 si sotul 2 sunt ...tovarasi de pahar la una din nunti :) Adica nu sunt nici macar afini.
romascanu, moderator
....sau poate sunt tovarasi de pahar la ambele nunti, de ce nu?! poate se cunosc...

=D> O explicatie IMPECABILA! Daca d-na romascanu ar fi profesorul de la drept (apropo de sotul cel licentiat in drept #-o) ar intelege toata lumea rudenia si afinitatea!

apropo de asta, si de art. 68 "Asistarea de catre avocat nu este ceruta doctorilor sau licentiatilor in drept cand ei sunt mandatari in pricinile sotului sau rudelor pana la al patrulea grad inclusiv."... am intalnit persoane care credeau ca daca au doctorat in Stiinte Economice, sau Mecanica :D se incadreaza la acest articol cu si despre "doctori"...in drept, parerea mea!