avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RUDENII SI AFINITATI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RUDENII SI AFINITATI

1)Exista vreo legatura de rudenie sau afinitate intre sotii a doua surori bune?
2)Daca unul din ei este licentiat in drept,il poate reprezenta pe celalalt in instanta ,intr-un proces civil?Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 20:42, 18 Septembrie 2010
nicko_sylvia a scris:

rudelor pana la al patrulea grad inclusiv

nu chiar pe oricine, sa fim seriosi, pentru asta exista avocati


Fara suparare. Daca o parte in procesul civil,doreste sa fie reprezentata de un mandatar,in baza art.68 CPCIV,are aceasta posibilitate,renuntand sau refuzand sa angajeze un avocat. Poate nu are bani ptr. onorariul unui avocat ! Din acest punct de vedere,oricine,poate fi reprezentat in fata instantei...de oricine (chiar fara studii juridice),atata timp cat exista o procura judiciara prin care se autentifica vointa celui ce doreste a fi reprezentat de un mandatar. Este clar acest aspect...
Cu stima,
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Septembrie 2010
gigelas, utilizator
corect, dar mandatarul are dreptul si de a depune concluzii orale?
nicko_sylvia a scris:

corect, dar mandatarul are dreptul si de a depune concluzii orale?

Nu ! Nu are dreptul de a pune concluzii orale. Dar,poate foarte bine,sa depuna concluziile,in scris,in numele mandantului.
O seara buna.
Cu stima,
Da, raspunsul acesta il asteptam, atunci reformulez, " sa reprezinte pe oricine, dar nu in orice mod, ci numai prin concluzii scrise, pt. concluziile orale exista avocati" :)

dar daca tot s-a vorbit aici despre acest tip de reprezentare, sunteti de acord ca termenul de "doctori" din art 68 expus mai sus, se refera la doctori in drept, nu in alt domeniu?...daca era "doctori in drept sau licentiati in drept" era mai clar...doar "doctori", e interpretabil?!
nicko_sylvia a scris:

Da, raspunsul acesta il asteptam, atunci reformulez, " sa reprezinte pe oricine, dar nu in orice mod, ci numai prin concluzii scrise, pt. concluziile orale exista avocati" :)

dar daca tot s-a vorbit aici despre acest tip de reprezentare, sunteti de acord ca termenul de "doctori" din art 68 expus mai sus, se refera la doctori in drept, nu in alt domeniu?...daca era "doctori in drept sau licentiati in drept" era mai clar...doar "doctori", e interpretabil?!

Aveti perfecta dreptate: Este mai mult decat interpretabila redactarea acestei fraze,in ceea ce privesc "doctorii"...Dupa cum este redactat acest pasaj (inclusiv punctuatia),s-ar intelege ca este vorba de "medic"... As fi si eu curios,cine a fost desteptul ce a conceput aceasta "prevedere legala" !!! Dar...suntem in Romania !
Asistarea de catre avocat nu este ceruta doctorilor sau licentiatilor in drept cand ei sunt mandatari in pricinile sotului sau rudelor pana la al patrulea grad inclusiv.

Parerea mea,bineinteles ca se refera la doctorii in drept.( Doctori sau licentiati...in drept).

O seara buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mandat de reprezentare doberv doberv daca un prieten are pe rol un proces civil si nu stie ce sa vorbeasca in instanta si este si emotiv daca imi face mandat de reprezentare prin notar ma pot duce ... (vezi toată discuția)
Reprezentare ruda de catre licentiat in drept MARIKO9 MARIKO9 As dori sa reprezint o ruda in instanta si as vrea sa stiu care e procedura. Pentru studierea dosarului inainte de primul termen am nevoie de o procura ... (vezi toată discuția)
Rudenii si afinitati mardialy mardialy 1)Exista vreo legatura de rudenie sau afinitate intre sotii a doua surori bune? 2)Daca unul din ei este licentiat in drept,il poate reprezenta pe celalalt in ... (vezi toată discuția)