Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... RUDENII SI AFINITATI
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

RUDENII SI AFINITATI

1)Exista vreo legatura de rudenie sau afinitate intre sotii a doua surori bune?
2)Daca unul din ei este licentiat in drept,il poate reprezenta pe celalalt in instanta ,intr-un proces civil?Va multumesc!
1) nu exista nici o legatura de rudenie sau afinitate
2) reprezentarea in instanta se poate face in baza unei imputerniciri avocatiale (deci simpla licentiere in drept nu este suficienta, daca nu este si avocat!) sau in baza unei procuri speciale, caz in care nu are voie sa puna concluzii orale.
Probabil mardialy vrea sa stie daca se pot aplica dispozitiile art 68 alin.5 din CPC.