Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama care vrea sa-si dea copilul afara din casa, in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama care vrea sa-si dea copilul afara din casa, in urma divortului. E legal?

Lucrurile s-au petrecut asa: In urma divortului de tatal copilului, mamei i-a fost incredintat minorul (pe atunci), iar la partaj, casa in care locuiau a fost vanduta, mama alegandu-se cu o cota parte mai mare decat tatal deoarece trebuia sa aiba grija si de copil. Mama a cumparat o noua casa din banii ce i-au revenit dupa divort in care a locuit impreuna cu copilul . Anii au trecut, iar acum copilul ei, adult fiind, a inceput sa fie amenintat de mama ca o sa-l arunce in strada pe motiv ca doreste sa locuiasca cu altcineva, sa-si refaca viata, iar el nu are niciun drept asupra imobilului care a fost achizitionat de ea, prin contract de vanzare-cumparare, cu bani cash.
Intrebarea mea este daca aceasta femeie are voie sa faca asa ceva. Copilul chiar nu are niciun drept?
V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde, si daca se poate, va rog sa faceti si trimitere la lege.
Poate. Banuiesc ca nu este trecut copilul in contract cu calitatea de coproprietar. Legal... codul civil.
Uf!, ce mama!:(

Da, are dreptul, daca locuinta figureaza pe numele ei!
Copilul, chiar daca a devenit intre timp adult, probabil figureaza doar ca persoana luata in spatiu!
Drepturi, are doar la mostenirea acelui imobil, dupa decesul mamei!

Verificati, totusi, ce scrie in titlul de proprietate al imobilului!

Sper sa va ajute alti colegi de pe site...pe mine chiar m- a blocat speta in sine!:hm:
Copilul era minor cand a fost achizitionata locuinta. Nu e trecut in titlul de proprietate.
Imi este greu de crezut ca il poate arunca asa in strada, la 23 de ani cat are acum, nici nu are studiile finalizate, lucreaza part-time....nu o sa se poata intretine, dar sa mai plateasca o chirie...
Inteleg din ce-mi spuneti ca nu o poate actiona in instanta deoarece nu exista baza legala... :(
Deci toata lumea e de acod? Copilul nu poate face nimic pentru a nu fi dat afara?
MadiTzu a scris:

Deci toata lumea e de acod? Copilul nu poate face nimic pentru a nu fi dat afara?

Ingaduinta pentru inca un moment de gandire sa mai gasim...

Cred ca s- ar putea face o actiune in pretentii avand ca obiect dreptul de uz si abitatie ( prevazute in Codul civil, art 565 si urmatoarele), bazata pe faptul real ca, acel copil a locuit si folosit imobilul respectiv din timpul minoritatii pana in prezent, in temeiul actului de luare in spatiu!.

Dreptul de abitatie se castiga printr- un contract sau prin testament, dar, in cazul de fata, nu avem ce pierde daca invocam ca si " contract" luarea copilului in spatiu de catre mama, in scopul oferirii posibilitatii de a locui/folosi imobilul!