Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii deduceri din salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

deduceri din salariu

buna ziua ,va rog sa-mi explicati ce trebuie sa fac in urmatoarea situatie : am fost casatorita ,a rezultat un copil care in urma divortului mi-a fost incredintat , m-am recasatorit si in urma restructurarilor am ramas somera . vreau sa stiu daca sotului meu i se poate deduce din salariu intretinerea copilului ,tinand cont ca nu poarta acelasi nume ?
In principiu da, este tatal actual al copilului.
Tatal trebuie sa faca o cerere la serviciu pentru a i se acorda deducerea, acolo i se va cere sa depuna o declaratie pe proprie raspundere.