Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Obtinere spor de dispozitiv (pt. functionarii publici) ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Obtinere spor de dispozitiv (pt. functionarii publici) pe cale judecatoreasca

As vrea sa introduc o actiune la instanta de judecata prin care sa castig sporul de dispozitiv de 25% (care a fost taiat) ce revine functionarilor publici. Cum ar trebui sa intemeiez in drept aceasta actiune? ce legi/ordine/hotarari ar trebui sa invoc? daca ati putea sa imi indicati si cateva hotarari/decizii ale instantelor judecatoresti prin care s-a dat castig de cauza in spete de genul asta ar fi nemaipomenit! Va multumesc anticipat!
Buna ziua !
Un astfel de spor pentru functionarii publici din afara sistemului MAI (militarizat) nu are nicio acoperire legala , din pacate ....
Exista un recurs in interesul legii, judecat de ICCJ anul trecut in decembrie si publicat anul acesta in aprilie (cred) prin care se stipuleaza ca, in afara de angajatii MAI, fp si contractualii din administratie nu au dreptul la sporul de dispozitiv (nici macar politistii comunitari). Asa ca, eu zic ca va pierdeti vremea degeaba.#-o
Kyandra, moderator