Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Spor de 25%
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Spor de 25%

Sporul de 25% pentru functionarii publici pentru ce se acorda?
Obligativitatea portului tinutei{uniformei} la Politiile Locale are vreo legatura cu acest spor de 25%????
Depinde despre ce 25% este vorba si pentru cine se aplica.
Poartul uniformei este reglementat de art. 33. - (1) Personalul poliţiei locale este dotat cu uniformă, însemne distinctive şi mijloace individuale de apărare şi intervenţie şi anume: bastoane de cauciuc sau tomfe, pulverizatoare iritant-lacrimogene, cătuşe, conform normelor stabilite prin prezenta lege şi
Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a poliţiei locale. ( legea politiei locale).
Sporul de 25% pentru politia locala se acorda pentru orele de noapte lucrate.
Este vorba de sporul de misiune permanenta sau dispozitiv. Nu pt.orele de noapte.
Sporul de dispozitiv nu se acorda pentru fosta politie comunitara, actuala politie locala (exista o decizie ICCJ in acest sens). Singurul spor de 25% pe care il cunosc ca fiind acordat politiei locale este cel pentru programul de noapte...
Kyandra, moderator
Puteti sa ne scrieti in baza carui articol din care lege? Nu de alta dar poate ca sunt si altii interesati si daca tot au dreptul de ce sa nu beneficieze toti cei care citesc.