avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Spor de 25%
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Spor de 25%

Sporul de 25% pentru functionarii publici pentru ce se acorda?
Obligativitatea portului tinutei{uniformei} la Politiile Locale are vreo legatura cu acest spor de 25%????
Cel mai recent răspuns: filozoful , utilizator 00:08, 24 Mai 2011
Depinde despre ce 25% este vorba si pentru cine se aplica.
Poartul uniformei este reglementat de art. 33. - (1) Personalul poliţiei locale este dotat cu uniformă, însemne distinctive şi mijloace individuale de apărare şi intervenţie şi anume: bastoane de cauciuc sau tomfe, pulverizatoare iritant-lacrimogene, cătuşe, conform normelor stabilite prin prezenta lege şi
Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a poliţiei locale. ( legea politiei locale).
Sporul de 25% pentru politia locala se acorda pentru orele de noapte lucrate.
Este vorba de sporul de misiune permanenta sau dispozitiv. Nu pt.orele de noapte.
Sporul de dispozitiv nu se acorda pentru fosta politie comunitara, actuala politie locala (exista o decizie ICCJ in acest sens). Singurul spor de 25% pe care il cunosc ca fiind acordat politiei locale este cel pentru programul de noapte...
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Mai 2011
Kyandra, moderator
Puteti sa ne scrieti in baza carui articol din care lege? Nu de alta dar poate ca sunt si altii interesati si daca tot au dreptul de ce sa nu beneficieze toti cei care citesc.

Alte discuții în legătură

Spor ore noapte Croatia Croatia Cate nopti trebuie lucrate intr-o luna pentru a beneficia de sporul de noapte! (vezi toată discuția)
Spor de noapte Georgica112 Georgica112 Buna ziua. Sunt bugetar și aș dori să știu în ce condiții trebuie acordat sporul de noapte. Eu lucrez cel puțin de 3 ori pe luna a câte 24 ore pe zi. ... (vezi toată discuția)
Turele de noapte ada2000 ada2000 Buna ziua, intrebare, lucrez de 5 ani intr-o institutie unde programul de lucru este in ture 12 cu cu 12 cu 48. Intrebarea mea este turele de noapte nu ar ... (vezi toată discuția)