avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligatii fiscale contributii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligatii fiscale contributii PFA

Buna ziua,
as vrea sa stiu chiar daca OUG 58 va fi modificata incepand cu septembrie (Odata cu intrarea in vigoare a OUG nr. 82/2010) sunt totusi obligat sa platesc contributiile somaj, sanatate, pensie pentru iulie si august cand OUG 58 a fost in vigoare?
Mentionez faptul ca inca nu am platit.
Si inca o intrebare: Daca plata pentru servicii PFA prestate in iulie si august este efectuata in octombrie 2010 cand OUG 58 nu va mai obliga PFA la plata contributiilor sunt totusi obligat sa platesc?.
Multumesc
Un PFA cu contract prestari servicii de consultanta
Cel mai recent răspuns: 4romeo , utilizator 17:39, 19 Septembrie 2010
Pe perioada 01.07-10.09.2010 se platesc contributiile somaj, sanatate, pensie, conform prevederilor OUG nr. 58/2010.
Din data de 13.09.2010 se aplica prevederile OUG nr. 82/2010, care se vor aplica pentru incasarile incepand cu aceasta data, inclusiv, pentru prestarile efectuate in lunile iulie si august 2010.
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 58 pentru pfa kriss2304 kriss2304 Buna ziua! Din nou vin cu intrebari pentru ca noile modificari ne baga in ceata. As vrea sa stiu daca mie, ca traducator autorizat si cu contract de prestari ... (vezi toată discuția)
Mai platesc contributii la somaj, pensie? nikuteau nikuteau Sunt PFA cod 7112 Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea. Este primul meu an ca PFA. Sunt si angajat cu carte de munca 2 ore la o ... (vezi toată discuția)
Oug 82/2010 vs. declaratii nedepuse inca conform oug 52/2010 dan.topor dan.topor Eu am avut \"sansa\" sa ies pe minus cu PFA-ul in iulie... problema este ca s-au adunat multe incasari (venituri din facturi emise, ca inca nu le-am incasat) ... (vezi toată discuția)