Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REVOLUTIA...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REVOLUTIA...

Chiar nu se gaseste nimeni,care sa cunoasca detalii in privinta modului in care un luptator revolutionar,care nu si-a cerut drepturile,sa poata acum beneficia de acestea ?
www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc
Ma tem ca nu se mai poate.
Exista persoane care au fost de buna-credinta si nu au cerut nimic in termenele prevazute de lege si astazi cam regreta.
Mai sunt si persoane care nu au avut nicio legatura cu miscarea de strada si au stat in pivnita si au obtinut drepturi...
Revolutiile dau nastere la drepturi unor persoane care stiu sa profite si au simt oportunist.
Erau vremuri in care eroii erau eroi si miseii... misei.

De atunci, incoace vremurile si mentalitatile s-au schimbat...dar miseii au ramas... misei...

avocat Claudiu Lascoschi
Pe parcursul perioadei scurse de la miscarea la care va referiti,diferiti ..cu merite sau mai putin implicati,presedinti de asociatii au impus termene limita pana la care persoanele interesate sa faca dovada participarii la acele evenimente,care in fapt nu au fost clarificate nici dupa 20 de ani
Pacat ca nimeni,insa nu isi pune intrebarea cui apartin mormintele din cimitirul Eroilor,dar care,nu au cruce si nu se cunoaste identitatea decedatului
Povesti sunt multe referitor la acele morminte,dar autoritatile refuza sa comunice date clare,fara a cunoaste contributia de ce parte a baricadei sau situat respectivele persoane care se odihnesc in cimitirul Eroilor .
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

Pe parcursul perioadei scurse de la miscarea la care va referiti,diferiti ..cu merite sau mai putin implicati,presedinti de asociatii au impus termene limita pana la care persoanele interesate sa faca dovada participarii la acele evenimente,care in fapt nu au fost clarificate nici dupa 20 de ani
Pacat ca nimeni,insa nu isi pune intrebarea cui apartin mormintele din cimitirul Eroilor,dar care,nu au cruce si nu se cunoaste identitatea decedatului
Povesti sunt multe referitor la acele morminte,dar autoritatile refuza sa comunice date clare,fara a cunoaste contributia de ce parte a baricadei sau situat respectivele persoane care se odihnesc in cimitirul Eroilor .

Aveti dreptate. Insa,mai exista cineva,care are cca.400 fotografii autentice, un luptator in Revolutia din 1989,care nu si-a cerut niciodata drepturile acordate de Statul Roman,din motive personale si/sau din necunoasterea legilor in domeniu.
Acum,respectivul,doreste sa intre,si el,in posesia drepturilor ce-i revin.
Faptul ca,cineva,a pus limite termenului de declarare a participarii la Revolutie, nu inseamna neaparat ca,acest om,care a luptat ptr. libertate,nu mai poate fi considerat erou,pe motiv ca,acel cineva a limitat timpul de declarare a participarii.
Exista probe destule,ptr. ca acest om sa-si dovedeasca participarea activa in lupta anticomunista. Cei ce acum stau pe scaune comfortabile,ar trebui sa se gandeasca,poate,ca,datorita unor astfel de luptatori,au ajuns pe acele scaune... Altfel,este posibil sa fi fost toata viata..."palmasi de rand" !

Oare,sa nu mai existe posibilitatea de a-si obtine dreptul de luptator revolutionar ??
Poate vede aceste randuri si cineva ..."de sus",care sa dea un raspuns oficial...
Ar trebui modificata legea de catre cei de sus.
Si va dati seama ce ar insemna acest lucru?
Vor aparea oameni care nici nu erau nascuti la acea data si se vor pretinde eroi revolutionari, vor aparea oameni care nu erau in tara in acea vreme si vor sustine ca erau acolo...

In Romania, legile se dau cumva si pentru a combate cea mai elementara lipsa de bun simt...
Cred ca aceasta este o problema atat de fundamentala incat nici constitutia nu o poate combate...

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Ar trebui modificata legea de catre cei de sus.
Si va dati seama ce ar insemna acest lucru?
Vor aparea oameni care nici nu erau nascuti la acea data si se vor pretinde eroi revolutionari, vor aparea oameni care nu erau in tara in acea vreme si vor sustine ca erau acolo...

In Romania, legile se dau cumva si pentru a combate cea mai elementara lipsa de bun simt...
Cred ca aceasta este o problema atat de fundamentala incat nici constitutia nu o poate combate...

avocat Claudiu Lascoschi

Totusi,ipocritii pot fi recunoscuti imediat. Si pot fi trasi la raspundere... Deja,exista oameni din categoriile enumerate de dvs.,care primesc drepturile de ani de zile...fara ca ei sa fi fost macar la Bucuresti in perioada aceea.
Altii,au primit spatii comerciale,ptr.care nu platesc impozite,pe care le-au preluat oameni de afaceri ce au profituri colosale de pe urma acestor spatii. Bineinteles,ca titulari sunt cei dintai...care primesc si ei o renta lunara...Etc.
Cine are interes sa se amestece in astfel de jocuri ?