Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce fel de actiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce fel de actiune?

buna ,la decesul fiului sau ,singura mostenitoare este mama acestuia /,tatal este decedat, era divortat nu a avut copii , nu are frati ,pot introduce in instanta o actiune de constatare de unic mostenitor in contradictoriu cu Statul Roman?
si de ce nu face succesiunea?
buna,a ramas de la fiul ei doar o masina si probabil nu vrea sa o caste mult
mai simplu e sa dezbata succesiunea mama la notar. e mai rapid decat un proces. si taxele notariale sunt mici avand in vedere ca exista doar o masina ca bun la masa succesorala.
multumesc athe,am trimis/o la notar insa probabil i/a cerul mult
o asemenea actiune ar fi inadmisibila atata timp cat exista posibilitatile pe care colegii mei vi le-au prezentat deja.
avocat Cristina Popescu