Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Ajutor stat infiintare firma consultanta tineri
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Ajutor stat infiintare firma consultanta tineri

Exista in momentul de fata ajutor acordat de stat pentru deschiderea unei afaceri?
nu; in afara unor reduceri de taxe la registrul comertului pentru inmatricularea unei firme al carui asociat este student
Pentru firme , dar nu la debut si nu pentru orice obiect de activitate se acorda un ajutor de minimis
aveti aici un link
[ link extern ]
Ajutorul de minimis are bugetul epuizat.

Trebuie insa oricui sa-i fie clar ce intelege prin ajutor si pentru ce crede fiecare ca are nevoie de ajutor, in general. Statul ofera numai ajutor financiar pentru dotarea cu mijloace fixe.
Din punctul meu de vedere, o firma de consultanta start-up are nevoie de clienti, nu neaparat de dotari. Dotarile de inceput pot fi minimale si sigur le aveti deja, daca ati scris acest mesaj pe forum (deci aveti calculator si conexiune Internet). De alte dotari aveti nevoie numai daca nivelul activitatii o justifica, iar daca firma nu este infiintata rezulta ca inca nu putem vorbi de o activitate.
Holda Finance, Consultant credite si finantari