Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi si obligatii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi si obligatii

As dori sa aflu care sunt drepturile si obligatiile unui pensionar de boala cu grad III de invaliditate (cate ore poate munci pe luna, in cate locuri de munca, daca beneficiaza de anumite deduceri de impozit sau alte facilitati, etc.)
Buna ziua !

Pt individualizarea locurilor in care poate lucra si a nr. de ore , medicul de medicina muncii este cel care va da avizul raportat la situatia concreta existenta .
1. Fiind pensional de invaliditate gr.III puteti sa lucrati 4 ore pe zi si sa cumulati pensia cu salariul.
2. Puteti sa aveti cate CIM doriti dar sa nu depasiti, per total, 4 ore pe zi.
3. Aveti aceleasi drepturi si obligatii ca orice salariat, fara facilitati speciale.
4. Medicul de medicina muncii este cel care va da avizul daca sunteti sau nu apt pentru un anumit post (ca la orice salariat).