avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proprietate comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proprietate comuna

Buna ziua,
Inainte de toate, rog sa-mi fie iertata stangacia in formularea subiectului...
Divortul meu s-a pronuntat pe data de 20 aprilie 2010, inca nu am facut partajul in speranta unei intelegeri amiabile cu fostul meu sot.Unul din bunurile care ar trebui partajate este un spatiu comercial, care acum se afla in chirie, chirie pe care o impart cu fostul meu sot, fiecare in procent de 50%.
As dori sa stiu in ce masura poate dispune sotul meu de folosirea acestui bun comun, in sensul ca el doreste sa dea afara chiriasul si sa se mute el acolo, fara acordul meu, si sa ma priveze de venitul pe care il am din chiria de acolo?

Nu stiu cat de explicita am fost in formularea subiectului, sper totusi ca cineva sa inteleaga ceea ce am vrut sa spun si sa-mi poata raspunde...
Multumesc anticipat ...:)
Cel mai recent răspuns: aschiutza , utilizator 11:24, 20 Septembrie 2010
sunteti ambii coproprietari si poate sa se si mute acolo; solutia este partajarea bunurilor; d-voastra locuiti tot intr-un imobil proprietate comuna a ambilor?
avocat Cristina Popescu
locuinta...apartamentul in care inca locuim impreuna, a fost cumparat in 2004 astfel:
eu am avut un apartament cu 2 camere dobandit inainte de casatorie pe care l-am vandut tot atunci, si la interval de 2 zile l-am cumparat pe acesta in care locuim(3 camere). am pus o diferenta de bani impreuna.(el avand un procent de 17%), dar lucrul acesta nu este specificat nicaieri...apartamentul meu pe care l-am vandut atunci a costat 650 mil...cel pe care l-am cumparat 280 mil...intelegeti de unde vine diferenta;)
nu inteleg...deci legea ii permite sa-mi dea afara chiriasul? fara sa aiba si acordul meu?
cand am introdus divortul am cerut si partajul in acelasi timp, urma dupa divort sa pun procesul de partaj pe rol, insa am sperat intr-o intelegere care de fapt s-a transormat acum in santaj...asta e, prostia se plateste...#-o
Intrucat nimeni nu e tinut a ramane in indiviziune , oricand , dupa ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii privind desfacerea casatoriei prin divort, fostii soti pot sista proprietatea.
Prin buna invoiala, incheind un act de partaj notarial, sau, in caz de neintelegeri , sesizand judecatoria in a carei raza teritoriala este situat imobilul.
Cu privire la contractul de inchiriere, acesta poate incetata, in cazul impartelii, insa trebuie sa existe o clauza in acest sens.
( altminteri acesta va fi mentinut , in pofida atribuirii bunului imobil catre dumneavoastra ).


Stoica Ioana a scris:

Intrucat nimeni nu e tinut a ramane in indiviziune , oricand , dupa ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii privind desfacerea casatoriei prin divort, fostii soti pot sista proprietatea.
Prin buna invoiala, incheind un act de partaj notarial, sau, in caz de neintelegeri , sesizand judecatoria in a carei raza teritoriala este situat imobilul.
Cu privire la contractul de inchiriere, acesta poate incetata, in cazul impartelii, insa trebuie sa existe o clauza in acest sens.
( altminteri acesta va fi mentinut , in pofida atribuirii bunului imobil catre dumneavoastra ).




Rog sa-mi fie iertat ignoranta, domeniul juridic a fost pentru mine intotdeauna o fantoma...
fostul meu sot doreste sa vanda spatiu comercial care se afla in chirie...eu nu doresc acest lucru inca...pentru ca in timpul divortului am suferit o operatie pe coloana vertebrala care m-a adus in incapacitate temporara de munca; momentan sunt pensionata, insa pensia de 5 mil pe care o am nu-mi permite sa ma intretin. si doream ca macar pana pot sa muncesc din nou, sa pastram acest spatiu in chirie; nu pot vinde pe degeaba, in bataie de joc, avand in vedere problemele de pe piata imobiliara, cand ceea ce se cumpara e la pret de nimic...dar ma rog acestea sunt probleme personale care nu fac obiectul discutiei , si nu vreau sa va rapesc timpul cu asta.
inteleg deci ca poate face ce vrea cu acel spatiu, adica el are dreptul de a da afara chiriasul , eu nu am dreptul sa pastrez chiriasul...ciudata lege...sau poate ca nu am inteles eu bine...:sorry:
In cazul atriburii imobilului dumneavoastra ( plata pretului a fost facuta cu sume de bani ale dumneavoastra, sotul a avut o contributie infima ) eu apreciez ca imparteala va fi aceea prin atribuirea imobilului catre dumneavoatra, stabilindu-se , insa , o sulta ce-l va despagubi pe fotul sot.
Trebuie citit atent contractul de inchiriere.

Ultima modificare: Luni, 20 Septembrie 2010
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Divort ContSters69698 ContSters69698 In caz de divort si partaj conteaza ca apartamentul in care locuim a apartinut parintilor mei(sotia) in calitate de chiriasi, fiind un apartament nationalizat ... (vezi toată discuția)
Partaj locuinta de serviciu cumparata in timpul casatorie iliuta69 iliuta69 In cazul dobindirii in timpul casatoriei in anul 1999 a unui apartament locuinta de serviciu in chirie (mentionez ca sunt titularul contractului de ... (vezi toată discuția)
Divort Ovifod Ovifod Buna Ziua. Am o intrebare. Eu locuiesc cu sotia si copilul in apartament ANL in chirie. Am prins-o cu altcineva in apartament si acum suntem in divort. Am o ... (vezi toată discuția)