Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... subiecte admitere 2006
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

subiecte admitere 2006

help! am si eu nevoie de subiectele din 2006 de la examenul de admitere in profesie - baroul bucuresti
me refer la probele de civil/pr.civila, penal/pr.penala

multumesc
Civil: 1. Nulitatea absoluta. Cauze si regim juridic.
2. Drepturile sotului supravietuitor
3. Raspunderea comitentului pentru fapta prepusului.

Procesual civil: 1. Prorogarea de competenta.
2. Contestatia la executare.
3. Incheierile de sedinta.

Penal: 1. Circumstante atenuante si circumstante agravante. Efecte. Indicare. Concurs
2. Infractiunile de loviri si vatamari. Specificul lor conform fiecarei reglementari legale.
3. Infractiunile prevazute de Legea 78/2000. Specificul lor.

Procesual penal: 1. Plangerea prealabila.
2. Urmarirea penala in cazul infractorilor minori.
3. Structura hotararilor penale in prima instanta.