Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... lichidare credit restant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

lichidare credit restant

Buna ziua, am si eu o intrebare.
am un credit de nevoi personale, credit facut pe baza de buletin, am ramas cu ratele restante, azi am discutat cu o domnisoara din partea bancii care imi spunea printre altele ca la creditul pe care il mai am de achitat in valoare de 2500 lei, as putea avea un discount (deoarece am zis ca vreau ca retele sa mi se scada ca nu pot achita o suma mai mare lunar)daca achit luna aceasta 649 lei si luna viitoare inca 649 de lei si atunci ma voi scapa de credit si inchei absolut orice cu banca.Intrebarea mea este se poate asa ceva ca de la o suma de 2500 sa accepte banca numai 1300 lei ?
se poate, poate ca acea datorie e prescrisa si mai bine conving datornicul sa dea o suma mica decat sa piarda tot.
Bancile nu prea recurg la discounturi in favoarea debitorului daca exista un debit cert si daca acesta nu este prescris.Mare atentie ,convorbirile telefonice nu au nici o valoare,conteaza doar ce este negru pe alb.
Da prescriere nu are cum sa fie, de la ultima rata achitata in noimbrie 2009, nu au trecut 3 ani, cam atat trebuie sa treaca, sa se prescrie, e adevarat?Iar creditul meu are data scadenta in martie 2011.
nu e prescrisa datoria, vb cu ei sa va trimita in scris suma pe care o aveti de plata.