avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG 82/2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG 82/2010

PERSOANE FIZICE CARE OBTIN VENITURI DIN CONTRACT COLABORARE DAR NU PE DREPTURI DE AUTOR MAI DEPUN DECLARATII SI PLATESC CONTRIBUTII CONFORM OUG 58/2010 SI 82/2010?.MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: anca55 , utilizator 09:17, 28 Septembrie 2010
In cazul veniturilor din contractele/conventiile incheiate potrivit Codului civil, platite ulterior datei de 10 septembrie 2010, indiferent pentru ce luna se acorda, acestea se vor cuprinde in declaratia nominala prevazuta de OUG nr. 82/2010, corespunzatoare lunii septembrie 2010, care se va depune la casa teritoriala de pensii, respectiv la agentia judeteana pentru ocuparea fortei de munca pana pe data de 25 octombrie 2010.

In cazul veniturilor din contractele/conventiile incheiate potrivit Codului civil, platite ulterior datei de 10 septembrie 2010, indiferent pentru ce luna acestea se acorda, persoanele care incaseaza aceste venituri vor face, dupa caz, obiectul Legii nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare;
Am sunat la ANOFM - juridic si mi-au comunicat ca va aparea in curind noua varianta de program care va cuprinde si declaratia pentru persoanele cu venituri conform OUG 82/2010.
La cas/pensii exista deja varianta programului cu declaratia pentru aceasta categorie de venituri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventii civile - contributii cindean cindean As dori sa stiu ce contributii datoreaza un salariat (medic),care ar incheia un contract tip \"conventie civila\".Daca exista si alte contributii in afara ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri oug 58/2010 si 82/2010 andradaa andradaa Buna ziua ! As vrea sa cer niste sfaturi in legatura cu OUG 82. Este Adevarat ca tot sa vorbit pe forum despre asta dar eu una tot nu sunt lamurita..... Sunt ... (vezi toată discuția)
Oug 82/2010 Ank27 Ank27 OUG 82/2010 si normele de aplicare 1294/2010 implica automat modificarea declaratiilor de CAS si somaj pentru orice angajator sau se refera doar la cei care ... (vezi toată discuția)