Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG 82/2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG 82/2010

PERSOANE FIZICE CARE OBTIN VENITURI DIN CONTRACT COLABORARE DAR NU PE DREPTURI DE AUTOR MAI DEPUN DECLARATII SI PLATESC CONTRIBUTII CONFORM OUG 58/2010 SI 82/2010?.MULTUMESC
In cazul veniturilor din contractele/conventiile incheiate potrivit Codului civil, platite ulterior datei de 10 septembrie 2010, indiferent pentru ce luna se acorda, acestea se vor cuprinde in declaratia nominala prevazuta de OUG nr. 82/2010, corespunzatoare lunii septembrie 2010, care se va depune la casa teritoriala de pensii, respectiv la agentia judeteana pentru ocuparea fortei de munca pana pe data de 25 octombrie 2010.

In cazul veniturilor din contractele/conventiile incheiate potrivit Codului civil, platite ulterior datei de 10 septembrie 2010, indiferent pentru ce luna acestea se acorda, persoanele care incaseaza aceste venituri vor face, dupa caz, obiectul Legii nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare;
Am sunat la ANOFM - juridic si mi-au comunicat ca va aparea in curind noua varianta de program care va cuprinde si declaratia pentru persoanele cu venituri conform OUG 82/2010.
La cas/pensii exista deja varianta programului cu declaratia pentru aceasta categorie de venituri.