Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG 82/2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG 82/2010

La o societate comerciala, administratorul are incheiat contract de administrare. Pana in luna iulie a anului curent, acesta platea doar impozit pe venit si sanatate; odata aparuta OUG 58/2010, i s-au retinut si contributii pentru pensii si somaj. Intre timp a aparut si OUG 82/2010, care modifica art. III din OUG 58/2010. Intrebarea mea este: in aceste conditii, administratorului i se mai retin contributiile pentru pensii si somaj?
Va multumesc
Indemnizatia obtinuta de catre administrator este asimiliata salariilor. Prin urmare se retin contributiile ca in cazul unui salariat normal. Exceptie facand contributia la ITM.
Vezi Codul Fiscal art. 55
(2) În vederea impunerii, sunt asimilate salariilor:
d) indemnizatia lunara bruta, precum si suma din profitul net, cuvenite
administratorilor la companii/societati nationale, societati comerciale la care statul sau o autoritate a administratiei publice locale este actionar majoritar, precum si la regiile autonome;