Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume dupa divort, pt recasatorire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume dupa divort, pt recasatorire

Buna ziua!

Locuiesc in Marea Britanie si am divortat de sotul meu din Romania. Acum as dori sa ma recastoresc in UK, dar nu mi-am schimbat inca numele dupa divort.
As dori sa stiu daca trebuie sa il schimb, sau ma pot casatori si schimba numele direct de la fostul nume de casatorie la noul nume de casatorie.
Deasemenea, sunt obligata sa imi schimb buletinul sau numai pasaportul?

Va multumesc mult!

Lavinia
Daca prin sentinta de divort s-a mentionat ca reveniti la numele purtat anterior casatoriei, sunteti obligata sa va schimbati toate actele pe numele respectiv.
Multumesc frumos!