Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am o întrebare, la care încă nu am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am o întrebare, la care încă nu am găsit răspuns. ...

Bună ziua! Am o întrebare, la care încă nu am găsit răspuns. Am divorțat în urmă cu 3 ani, dar încă nu am schombat numele după divorț. Locuiesc în UK și îmi desfășor activitate în această țară, dar toate actele mele sunt pe numele fostului soț. Când am obișnuit rezistenta în UK eram încă căsătorită, dar nu mai locuiam cu fostul meu soț de mai bine de 4 ani. Acum vin eu cu întrebarea :- este posibil să mă recasatoresc, dar eu încă am toate datele din buletin și pașaport pe numele fostul soț ( acesta mi-a dat voie, verbal că pot păstra numele lui de dragul copilului pe care îl avem împreună). Ce trebuie să fac dacă actualul partener îmi cere să mă căsătoresc legal cu el?
Mulțumesc frumos dacă îmi puteți spune ce ar trebui să fac!
Va trebui sa va schimbați actele, buletinul, pasaportul.
Puteti sa va schimbați buletinul, apoi numele pe cale administrativa și asta v-ar scuti de schimbarea pașaportului și a actelor de Anglia.
si nu, nu puteti sa va casatoriti sub numele fostului sot, ar fi culmea
Daca in hotararea de divort nu scrie nimic despre nume, va trebuie o declaratie autentica a fostului sot ca ii puteti pastra numele si astfel va puteti casatori cu actele asa cum le aveti.

Daca insa nu aveti acea declaratie, conform legii romane tb sa reveniti la numele purtat anterior casatoriei, sa recunoasteti hotararea pe teritoriul Romaniei sau sa o inregistrati la starea civila si apoi cu noile documente de identitate va puteti recasatori.

gi-jane2 a scris:

si nu, nu puteti sa va casatoriti sub numele fostului sot, ar fi culmea

Mulțumesc!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Daca in hotararea de divort nu scrie nimic despre nume, va trebuie o declaratie autentica a fostului sot ca ii puteti pastra numele si astfel va puteti casatori cu actele asa cum le aveti.

Daca insa nu aveti acea declaratie, conform legii romane tb sa reveniti la numele purtat anterior casatoriei, sa recunoasteti hotararea pe teritoriul Romaniei sau sa o inregistrati la starea civila si apoi cu noile documente de identitate va puteti recasatori.

Mulțumesc!