avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am o întrebare, la care încă nu am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am o întrebare, la care încă nu am găsit răspuns. ...

Bună ziua! Am o întrebare, la care încă nu am găsit răspuns. Am divorțat în urmă cu 3 ani, dar încă nu am schombat numele după divorț. Locuiesc în UK și îmi desfășor activitate în această țară, dar toate actele mele sunt pe numele fostului soț. Când am obișnuit rezistenta în UK eram încă căsătorită, dar nu mai locuiam cu fostul meu soț de mai bine de 4 ani. Acum vin eu cu întrebarea :- este posibil să mă recasatoresc, dar eu încă am toate datele din buletin și pașaport pe numele fostul soț ( acesta mi-a dat voie, verbal că pot păstra numele lui de dragul copilului pe care îl avem împreună). Ce trebuie să fac dacă actualul partener îmi cere să mă căsătoresc legal cu el?
Mulțumesc frumos dacă îmi puteți spune ce ar trebui să fac!
Cel mai recent răspuns: Ana Maria Pandelas , utilizator 18:25, 13 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va trebui sa va schimbați actele, buletinul, pasaportul.
Puteti sa va schimbați buletinul, apoi numele pe cale administrativa și asta v-ar scuti de schimbarea pașaportului și a actelor de Anglia.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
si nu, nu puteti sa va casatoriti sub numele fostului sot, ar fi culmea
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca in hotararea de divort nu scrie nimic despre nume, va trebuie o declaratie autentica a fostului sot ca ii puteti pastra numele si astfel va puteti casatori cu actele asa cum le aveti.

Daca insa nu aveti acea declaratie, conform legii romane tb sa reveniti la numele purtat anterior casatoriei, sa recunoasteti hotararea pe teritoriul Romaniei sau sa o inregistrati la starea civila si apoi cu noile documente de identitate va puteti recasatori.


gi-jane2 a scris:

si nu, nu puteti sa va casatoriti sub numele fostului sot, ar fi culmea



Mulțumesc!


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Daca in hotararea de divort nu scrie nimic despre nume, va trebuie o declaratie autentica a fostului sot ca ii puteti pastra numele si astfel va puteti casatori cu actele asa cum le aveti.

Daca insa nu aveti acea declaratie, conform legii romane tb sa reveniti la numele purtat anterior casatoriei, sa recunoasteti hotararea pe teritoriul Romaniei sau sa o inregistrati la starea civila si apoi cu noile documente de identitate va puteti recasatori.




Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eroare decizie divort marla marla Buna ziua. Am divortat in urma cu 1 an de zile pe cake amiabila, ambii fiind in afara tarii si avand ca reprezentant acelasi avocat. Din pacate avocatul a ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume dupa divort, pt recasatorire mantissa mantissa Buna ziua! Locuiesc in Marea Britanie si am divortat de sotul meu din Romania. Acum as dori sa ma recastoresc in UK, dar nu mi-am schimbat inca numele dupa ... (vezi toată discuția)
Admitere facultate adinamiia adinamiia buna ziua vreau sa ma inscriu la o facultate si am o intrebare eu oficial sunt divortata desi locuiesc impreuna cu sotul si suntem impreuna inca ... (vezi toată discuția)