Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de boala gr.III cu drept de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de boala gr.III cu drept de munca

As vrea sa stiu daca se adauga la vechime si daca se ia in calcul salariul primit,pentru ca eu lucrez in Italia 144 de ore / luna cu contract de munca avand si rezidenta ,iar in Romania sunt pensionat pe caz de boala gr.III.
sub aspectului Legii nr.19/2000 care reglementeaza sistemul public de pensii, prin incadrarea in gradul III de invaliditate, inseamna perderea a jumatate din capacitatea de munca.
astfel, persoanele care sunt incadrate in gradul III de inv.pot cumula pensia cu venituri realizate din activitati profesionale indiferent de nivelul veniturilor conform art.94 din ;eg.nr.19/2000
prin urmare atunci cand veti implini varsta standard de pensionare, veti inainta o cerere de trecere din pensie de inv.grIII la pensie pentru limita de varsta.
o data cu acesta cerere veti mai completa un formular E207 prin care precizati perioada de cotizare din italia la care, anexati documentele justificative din care rezulta ca ati lucrat in italia.
mentinez ca fiecare stat din UE calculeaza pensia pentru perioada lucrata pe teritoriul statului respectiv.

Singura problema este ca un pensionar de invaliditate gr.III poate lucra cu jumatate de norma, adica 4 ore pe zi (adica 80-88 de ore pe luna).
In curand o sa avem baze de date comune cu statele membre UE. Atunci o sa primiti si decizie de debit.