Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... amenda administratia financiara
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

amenda administratia financiara

Buna ziua, eu am infiintat un pfa in septembrie 2009 la reg comertului.Nu am incheiat contracte si nici nu am taiat facturi pana in mai 2010.Pentru ca m-am prezentat la adm financiara in 2009 dupa cele 2 saptamani de care nu stiam,trebuia sa platesc 200 ron amenda...bani pe care nu i-am avut intrucat nu am inregistrat venituri. Am facut marea greseala de a amana depunerea actelor si declaratiilor. Pana in momentul de fata am incasat pe pfa, in contul de pf ( in baza unui contract) aprox 8000 ron (5 facturi emise). Acum doresc sa radiez PFA-ul intrucat am pierdut contractul cu frma respectiva. Am inteles ca procedura este simpla insa situatia mea este una complicata. Daca inchid pfa-ul fara sa depun alte declaratii intrucat nu am niciun venit in momentul de fata din care sa pot plati amenzile pt cas, cnas si fisc, care ar fi pedeapsa la care sa ma astept. Poate fi interpretata si ca evaziune tinand cont de prejudiciul relativ mic comparativ cu marii tepari? Daca nu am antecedente pot scapa doar cu o amenda? Oricum trebuie sa vorbesc mai detaliat cu cineva in cunostinta de cauza pentru a nu ajunge la inchisoare de la o varsta atat de fageda...
Multumesc frumos.
andreeabrotacel a scris:

Buna ziua, eu am infiintat un pfa in septembrie 2009 la reg comertului.Nu am incheiat contracte si nici nu am taiat facturi pana in mai 2010.Pentru ca m-am prezentat la adm financiara in 2009 dupa cele 2 saptamani de care nu stiam,trebuia sa platesc 200 ron amenda...bani pe care nu i-am avut intrucat nu am inregistrat venituri. Am facut marea greseala de a amana depunerea actelor si declaratiilor. Pana in momentul de fata am incasat pe pfa, in contul de pf ( in baza unui contract) aprox 8000 ron (5 facturi emise). Acum doresc sa radiez PFA-ul intrucat am pierdut contractul cu frma respectiva. Am inteles ca procedura este simpla insa situatia mea este una complicata. Daca inchid pfa-ul fara sa depun alte declaratii intrucat nu am niciun venit in momentul de fata din care sa pot plati amenzile pt cas, cnas si fisc, care ar fi pedeapsa la care sa ma astept. Poate fi interpretata si ca evaziune tinand cont de prejudiciul relativ mic comparativ cu marii tepari? Daca nu am antecedente pot scapa doar cu o amenda? Oricum trebuie sa vorbesc mai detaliat cu cineva in cunostinta de cauza pentru a nu ajunge la inchisoare de la o varsta atat de fageda...
Multumesc frumos.

8000 ron (5 facturi emise). sunt in lei vechi 80000000 adica opt sute de milioane ????.......asta nu inseamna ca nu aveti niciun venit...?????

inseamna 80 milioane vechi :) .
Protocolul nr.4 la CEDO
Articolul 1
Interzicerea privării de libertate pentru datorii
Nimeni nu poate fi privat de libertatea sa pentru singurul motiv că nu este în măsură să execute o obligaţie contractuală.

Nu vei face puscarie... Dar,te poate executa silit,prin sechestru pe bunuri,mobile si imobile.
Incep prin a va multumi pentru raspunsuri. De cateva zile sunt insa nelinistita pentr ca imi este foarte frica de finalitatea acestei probleme. In privinta executarii silite, ce se poate intampla daca pe numele PFA-ului nu am absolut niciun bun, iar pe pf am doar o placa de par si un laptop? Sunt tanara, nu am casa nici masina si intentionez sa ma casatoresc peste trei ani. Daca as avea datorii si intervine executarea silita, in cat timp se prescrie, si daca se prescrie. Se poate pune sechestru pe un bun comun dobandit in urma casatoriei sau cel mai bine este sa fie trecut doar sotul proprietar?
Nu stiu cum sa fac pentru ca nu dispun de posibilitatea rezolvarii corecte a problemei intrucat salariul actual e 540 lei, din care trebuie sa platesc si chiria, utilitatile.
Daca ar fi sa aleg intre o amenda si dreptul la viata.....nu stau prea mult pe ganduri.
Multumesc frumos
Daca nu sunt bunurile tale,normal ca nu ti le pot executa.
Dar,in ce domeniu ai avut PFA ? Nu ai avut declaratia pe venitul estimat si declaratia de impunere ? Nu ai platit impozitul trimestrial,conform declaratiei de impunere ?
Ai declarat oficial venitul castigat ?
Din ce zona a tarii esti - oras ?

( Si,apropo...de ce exact peste 3 ani...? )
gigelas, utilizator