avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1102 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare post casier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare post casier

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.La firma la care lucrez(un service auto) conducerea m-a anuntat ca postul de casier pe care sunt angajata se va desfiinta din motivul ca activitatea a scazut.Insa casieria unitatii va functiona in continuare, atributiille mele fiind preluate de gestionarul magaziei pieselor de schimb.Intrebarea mea este:in momentul in care desfintezi un post,se poate ca un alt angajat sa indeplinesca atributiile postului respectiv,si cum poti desfinta un post de casier/operator facturare daca in unitate se intocmesc in continuare facturi si se incaseaza bani?In plus,am mai citit pe net ca firma era obligata inainte de a-mi comunica decizia de concediere sa ceara ajutorul AJOFM pentru a-mi gasi un loc de munca,dat fiind faptul ca ei se confrunta cu dificultati financiare.Este adevarat?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: BIANCA_JCAN , utilizator 11:26, 22 Septembrie 2010
Firma era obligata sa anunte AJOFM asa cum ati spus si nu are voie sa emita decizie de incetare cim mai devreme de 30 zile de la data comunicarii desfiintarii postului la AJOFM. Totodata aveti dreptul si la preaviz de15 zile lucratoare de la data comunicarii.Cat priveste atributiile postului, ele pot fi preluate de un alt salariat, insa acest fapt nu trbuie sa duca la cheltuieli mai mari decat daca postul de casier nu s-ar desfiinta, altfel nu se justifica desfiintarea.
CIOBANU IONELA a scris:

Firma era obligata sa anunte AJOFM asa cum ati spus si nu are voie sa emita decizie de incetare cim mai devreme de 30 zile de la data comunicarii desfiintarii postului la AJOFM. Totodata aveti dreptul si la preaviz de15 zile lucratoare de la data comunicarii.Cat priveste atributiile postului, ele pot fi preluate de un alt salariat, insa acest fapt nu trbuie sa duca la cheltuieli mai mari decat daca postul de casier nu s-ar desfiinta, altfel nu se justifica desfiintarea.


revin cu o alta intrebare:daca firma ar fi anuntat AJOFM,atunci in preavizul pe care mi l-au dat trebuiau sa specifice acest lucru,cum ca beneficiez de drepturi pentru combaterea somajului,sau ceva de genul asta?daca nu au facut asta inseamna ca decizia de concediere poate fi atacata in instanta?mentionez ca pe preavizul primit scrie ca desfacerea cim va ficonf art 65 si art 73 din codul muncii.multumesc
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare decizie de concediere irinel01_23 irinel01_23 Buna ziua! Am fost concediat conform art.65 al.1 .Avand in vedere ca la plecarea din unitate, gestionar al unei magazii de produse finite fiind, mi s-a facut ... (vezi toată discuția)
Desfintare de post abuziv cornel_6 cornel_6 Inspector de securitatea si sanatatea in munca poate sa fie desfintat postul fara sa ii fie preluate sarcinile de alta functie. mentionez ca nu sunt alte ... (vezi toată discuția)
Concediere individuala,obligatiile angajatorului ContSters53513 ContSters53513 Buna ziua, As dori sa aflu cum as putea sa concediez pe cineva motivand cu desfiintarea postului ca urmare a dificultatilor economice?Ce documente imi ... (vezi toată discuția)