Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestare decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestare decizie de concediere

Buna ziua!
Am fost concediat conform art.65 al.1 .Avand in vedere ca la plecarea din unitate, gestionar al unei magazii de produse finite fiind, mi s-a facut inventarul si acesta s-a predat unui alt gestionar de la o magazie de materiale, sunt indreptatit sa contest decizia de concediere?Predarea magaziei si a tuturor produselor finite catre un alt angajat, nu arata ca locul de munca nu a fost desfintat si prevederile art.65 din codul muncii nu se intrunesc?
Practica judiciara a statuat ca, este legală concedierea dispusă în baza art. 65 din Codul muncii şi în cazul în care atribuţiile salariatului concediat nu au fost înlăturate, fiind împărţite unor salariaţi existenţi (Curtea de Apel Alba Iulia, Secţia pentru Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale, Decizia civilă nr. 73 din 7 februarie 2008, www.jurisprudenta.org).

Dvs aveti psoibilitatea sa contestati in instanta decizia de concediere.
Cornel Vasile, Consilier juridic