avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto dupa 3 ani
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto dupa 3 ani

Buna ziua

Am platit taxa de poluare acum 2 ani si 10 luni,
Mai pot face ceva in instanta pentru recuperarea sumei, tinand cont ca nu am contestat in 30 de zile "Decizia de calcul a taxei de poluare pentru autovehicule", aceasta fiind considerata un act administrativ fiscal?

cu stima,
Ultima modificare: Miercuri, 22 Septembrie 2010
nanet, utilizator
Cel mai recent răspuns: nanet , utilizator 09:13, 24 Septembrie 2010
Da se poate,introduce-ti actiune in instanta rapid ,sa nu treaca 3 ani.
Multumesc pentru promptitudine.
Insa nu stiu ce sa cer. Contestarea platii ca nefiind legala ori restituirea sumei...
Ma puteti sfatui ?
In primul rand srieti-ne data platii exacta si localitatea unde ati platit-o.
Aceste aciuni sunt supuse termenului de prescriptie de 5 ani.
Apoi faceti o adresa catre AFP si solicitati restituirea taxei , intrucat plata este nelegala......
Asteptati raspunsul lor si actionati in instanta.
Sfatul meu este sa apelati la un av.
Multumesc pentru sugestie.
Cum momentan nu exista "resurse", am sa incerc sa formulez adunand informatii de pe forum.

cu stima,
Ultima modificare: Vineri, 24 Septembrie 2010
nanet, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire taxa poluare? abby abby In 12 decembrie 2010 s-a achitat taxa de poluare calculata prin decizia AFP pt a se inmatricula un autovehicul adus din Germania . Nu s-a formulat o ... (vezi toată discuția)
actiune pentru restituire taxa poluare abby abby Am solicitat AFP restituirea taxei auto platita in decembrie 2010. Raspuns negativ . Am o nelamurire .Acum la instanta ce trebuie sa cer ?Cate capete de ... (vezi toată discuția)
Pasii pentru restituirea taxei auto dkm dkm -buna seara.in 2008 am cumparat o masina second hand din spania, pe care am inmatriculat-o in romania in martie 2009, cand a trebuit sa platesc la AFP vestita ... (vezi toată discuția)