Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto dupa 3 ani
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto dupa 3 ani

Buna ziua

Am platit taxa de poluare acum 2 ani si 10 luni,
Mai pot face ceva in instanta pentru recuperarea sumei, tinand cont ca nu am contestat in 30 de zile "Decizia de calcul a taxei de poluare pentru autovehicule", aceasta fiind considerata un act administrativ fiscal?

cu stima,
nanet, utilizator
Da se poate,introduce-ti actiune in instanta rapid ,sa nu treaca 3 ani.
Multumesc pentru promptitudine.
Insa nu stiu ce sa cer. Contestarea platii ca nefiind legala ori restituirea sumei...
Ma puteti sfatui ?
In primul rand srieti-ne data platii exacta si localitatea unde ati platit-o.
Aceste aciuni sunt supuse termenului de prescriptie de 5 ani.
Apoi faceti o adresa catre AFP si solicitati restituirea taxei , intrucat plata este nelegala......
Asteptati raspunsul lor si actionati in instanta.
Sfatul meu este sa apelati la un av.
Multumesc pentru sugestie.
Cum momentan nu exista "resurse", am sa incerc sa formulez adunand informatii de pe forum.

cu stima,
nanet, utilizator