Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic

Buna ziua,

Sper sa nu va fac sa plecati imediat ce ati citit titlul. problema mea e urmatoarea: sunt asociat la 2 societati: la una impreuna cu inca 2 colegi, la cealalta unic asociat. acum, cei doi vor sa iasa din firma. eu nu vreau sa dizolv firma (unul din motive ar fi procesul foarte indelungat), dar nu pot nici sa raman unic asociat pe aceasta. ce solutii am ? poate firma la care deja sunt unic asociat sa cumpere partile sociale ale celor 2 colegi?

Multumesc foarte mult pentru ajutor.
Da.
Sau partile sociale ale celorlati asociati pot fi cesionate si catre alte persoane , nu numai firmei la care sunteti asociat unic.
Nu, nu mai vreau asociati...
daca ziceti ca se poate ca firma sa cumpere partile lor sociale este perfect. dar in acel moment, toate datoriile/cheltuielile ... pot fi suportatea de "firma mama"?
solutia perfecta este cesionarea partilor sociale ale co asociatilor catre firma la care esti unic asociat cum spunea si colega de mai sus:))
Dar nu poti confunda patrimoniile societatilor. Fiecare cu patrimoniul ei. Si in plus nu avem o firma mama, pt ca nu e divizare:))
Romică Stoica, Consilier juridic
Cel mult, societatile se pot imprumuta intre ele:O