Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contract apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contract apa

o persoana locuieste intr-un bloc unde nu exista asociatie de proprietari. Furnizorul de apa spune ca suntem obligati sa ne constituim in asociatie sau sa delegam un locatar de pe scara care sa incheie contract de apa si canalizare. Daca nu facem aceste lucruri,ei nu incheie contract individual cu fiecare locatar si vom plati la pausali.Este corect,ce face furnizorul de apa?
In interesul general al proprietarilor,tocmai pentru organizare,fluidizarea relatiilor cu furnizorii/prestatorii de servicii legiutorul a prevazut organizarea in forma de organizare ca entitate juridica a proprietarilor din imobilele de locuit.
Daca nu stapaniti dispozitiile in vigoare,L nr 230/2007+HG nr 1588/2007 ,contactati serviciul specializat din primarie, care va va initia in primii pasi necesari,va poate pune la dispozitie inclusiv lista cu administratori atestati
Succes