avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Demisia
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Demisia

Buna seara!
Lucrez la o firma, care lucreaza pentru un proiect la alta firma (subcontractor).
Firma mea a primit preaviz pentru mine de la firma mare.
Firma mea nu m-a concediat pe motiv ca imi gaseste un alt proiect la care sa lucrez la sediul ei, si am semnat o cerere de concediu fara salar pe 1 luna.
Acum firma imi cere ca la finalul concediului, sa imi dau demisia ?
Am contract pe perioada nedeterminata.
Ce pot face ? Ei imi pot da preaviz ? si sa ma concedieze ?

Va mutumesc.
Florin Petrescu
0729 837293
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 20:22, 22 Septembrie 2010
Nu va dat demisia pentru ca nu o sa aveti dreptul la indemnizatie de somaj. Daca restructureaza postul veti primi preaviz si concedierea se face cu art.65 care va da dreptul sa beneficiati de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordarea de salarii compensatorii ramona800 ramona800 am fost anuntata de catre managerul meu verbal ca aceasta luna este ultima in care voi lucra aici deoarece se restructureaza postul meu. posibilitatile de ... (vezi toată discuția)
Act aditonal micsorare salariu vs preaviz ionescu.maurelia ionescu.maurelia Pot primi in acelasi timp (pentru a semna) act aditional prin care mi se micsoreaza salariul si preavizul pentru disponibilizare? (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj Rebeckah Rebeckah Buna ziua, beneficiez de indemnizatia de somaj daca: -sunt in perioada de preaviz, postul pe care lucrez se restructureaza? -mentionez ca lucrez la aceasta ... (vezi toată discuția)