Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Demisia
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Demisia

Buna seara!
Lucrez la o firma, care lucreaza pentru un proiect la alta firma (subcontractor).
Firma mea a primit preaviz pentru mine de la firma mare.
Firma mea nu m-a concediat pe motiv ca imi gaseste un alt proiect la care sa lucrez la sediul ei, si am semnat o cerere de concediu fara salar pe 1 luna.
Acum firma imi cere ca la finalul concediului, sa imi dau demisia ?
Am contract pe perioada nedeterminata.
Ce pot face ? Ei imi pot da preaviz ? si sa ma concedieze ?

Va mutumesc.
Florin Petrescu
Nu va dat demisia pentru ca nu o sa aveti dreptul la indemnizatie de somaj. Daca restructureaza postul veti primi preaviz si concedierea se face cu art.65 care va da dreptul sa beneficiati de somaj.