Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Inscriere barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Inscriere barou

Este posibil sa te inscrii la baroul unde ai doar resedinta si nu domiciliul legal? S-a inscris cineva asa?
da, este posibil, va inscrieti la baroul unde doriti sa va desfasurati ulterior activitatea, nu va este necesara nici macar viza de resedinta.

numai ca pentru dosarul de inscriere adeverintele de cazier, medic etc le veti lua de acolo de unde aveti domiciliul stabil
alexchiciu a scris:

da, este posibil, va inscrieti la baroul unde doriti sa va desfasurati ulterior activitatea, nu va este necesara nici macar viza de resedinta.

numai ca pentru dosarul de inscriere adeverintele de cazier, medic etc le veti lua de acolo de unde aveti domiciliul stabil

multumesc frumos de raspuns, insa am o nelamurire la actele necesare pentru dosarul de inscriere spune asa "certificat privind starea de sănătate a candidatului, incluzând şi o evaluare psihiatrică, eliberat de instituţia sanitară stabilită de barou şi menţionată în anunţul de organizare a examenului efectuat de barou" - adica trebuie sa fie agreat de baroul unde vreau sa ma inscriu si nu de baroul de la domiciliul, nu?
am intalnit nu mai pareri contrare pe aceasta situatie. este posibil sa imi spuneti sursa dvs.? cunosteti pe cineva care s-a inscris la alt barou decat cel de la domiciliul legal? daca da cum a procedat? si-a schimbat domiciliul pentru a se inscrie la baroul dorit. va multumesc!
cunosc persoana cu buletin de Baia Mare care a promovat si e stagiara binemersi in baroul Bucuresti. sunati la barou si va vor spune acelasi lucru

cat priveste certificatele acelea, cel putin la Bucuresti au fost valabile cam de la orice medic / medic psihiatru
alexchiciu a scris:

cunosc persoana cu buletin de Baia Mare care a promovat si e stagiara binemersi in baroul Bucuresti. sunati la barou si va vor spune acelasi lucru

cat priveste certificatele acelea, cel putin la Bucuresti au fost valabile cam de la orice medic / medic psihiatru

multumesc frumos pentru ajutor.