avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... expertiza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

expertiza

Buna ziua! Sunt parte intr-un dosar civil in care am solicitat o expertiza tehnica....expertul nu a depus raportul de expertiza nici pentru termenul urmator care va fi peste 2 zile.....desi a fost avertizat ca va fi amendat. Cum ar trebui sa procedez in continuare...sa solicit schimbarea expertului..sa solicit numirea altui expert si sa mi se inapoieze banii platiti ca si onorariu expertului? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters165075 , utilizator 00:30, 23 Septembrie 2010
A venit la fata locului? Daca da, atunci mai asteptati putin, o sa depuna raportul.
Daca insa nu s-a prezentat puteti solicita inlocuirea, dar asta presupune alte cateva termene pierdute, in acest caz suma achitata urmand a fi incasata de noul expert desemnat.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Septembrie 2010
Mihaela Nevoie, Avocat
Da s-a prezentat la fata locului, dar de atunci au trecut deja 2 termene....si pentru acesta de peste 2 zile tot nu s-a depus nimic...presupun ca va fi amendat asa cum l-a avertizat instanta...dar ce se va intampla de acum in colo? Va fi inlocuit...trebuie sa-l platesc iar si pe noul expert?
elena_hanu a scris:

Buna ziua! Sunt parte intr-un dosar civil in care am solicitat o expertiza tehnica....expertul nu a depus raportul de expertiza nici pentru termenul urmator care va fi peste 2 zile.....desi a fost avertizat ca va fi amendat. Cum ar trebui sa procedez in continuare...sa solicit schimbarea expertului..sa solicit numirea altui expert si sa mi se inapoieze banii platiti ca si onorariu expertului? Multumesc!


Doar rabdare! Asteptati sa depuna raportul de expertiza. Procedural, ar trebui sa fie amendat de catre instanta civila.
Asteptati pana la termen, este posibil sa depuna expertiza cu o zi inainte sau chiar in ziua procesului. Inlocuirea expertului presupune transferul onorariului de la un expert la altul, iar aceasta operatiune dureaza si cum expertul s-a deplasat in teren pentru efectuarea expertizei instanta nu va incuviinta inlocuirea acestuia.
Asteptati sa se depuna lucrarea ,nu are rost sa va grabiti maimult decat trebuie.Nu aveti motive de a solicita inlocuirea expertului daca a fost la fata locului ,adica unde urmeaza sa se expertizeze imobilul.Daca nu o face puteti cere onorariul sa fie restituit prin instanta ,care se va atribui noului expert.Sunt expertize care se depun si dupa 6 luni ,asa ca putina rabdare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de motivare a respingerii cererii majorare a onorariului de expertiza legalmgm legalmgm Buna ziua, Stimati Colegi, va rog comentati, atat asupra situatiei de fapt cat si asupra continutului (textului) urmatoarei cereri. Astept cu interes ... (vezi toată discuția)
Termen expertiza judiciara topografica andadeleanu andadeleanu Va rog sa-mi spuneti, indicand temeiul legal, care este termenul maxim in care expertul judiciar topograf, numit de instanta de judecata, trebuie sa depuna ... (vezi toată discuția)
Succesiune - expertiza amanata a 10 oara IulianDan IulianDan Buna ziua,ma judec cu tatal meu de patru ani,mama a decedat acum patru ani si tatal sa recasatorit,noi suntem trei frati doar eu mi-am cerut partea ce mi se ... (vezi toată discuția)