Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... expertiza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

expertiza

Buna ziua! Sunt parte intr-un dosar civil in care am solicitat o expertiza tehnica....expertul nu a depus raportul de expertiza nici pentru termenul urmator care va fi peste 2 zile.....desi a fost avertizat ca va fi amendat. Cum ar trebui sa procedez in continuare...sa solicit schimbarea expertului..sa solicit numirea altui expert si sa mi se inapoieze banii platiti ca si onorariu expertului? Multumesc!
A venit la fata locului? Daca da, atunci mai asteptati putin, o sa depuna raportul.
Daca insa nu s-a prezentat puteti solicita inlocuirea, dar asta presupune alte cateva termene pierdute, in acest caz suma achitata urmand a fi incasata de noul expert desemnat.
Mihaela Nevoie, Avocat
Da s-a prezentat la fata locului, dar de atunci au trecut deja 2 termene....si pentru acesta de peste 2 zile tot nu s-a depus nimic...presupun ca va fi amendat asa cum l-a avertizat instanta...dar ce se va intampla de acum in colo? Va fi inlocuit...trebuie sa-l platesc iar si pe noul expert?
elena_hanu a scris:

Buna ziua! Sunt parte intr-un dosar civil in care am solicitat o expertiza tehnica....expertul nu a depus raportul de expertiza nici pentru termenul urmator care va fi peste 2 zile.....desi a fost avertizat ca va fi amendat. Cum ar trebui sa procedez in continuare...sa solicit schimbarea expertului..sa solicit numirea altui expert si sa mi se inapoieze banii platiti ca si onorariu expertului? Multumesc!

Doar rabdare! Asteptati sa depuna raportul de expertiza. Procedural, ar trebui sa fie amendat de catre instanta civila.
Asteptati pana la termen, este posibil sa depuna expertiza cu o zi inainte sau chiar in ziua procesului. Inlocuirea expertului presupune transferul onorariului de la un expert la altul, iar aceasta operatiune dureaza si cum expertul s-a deplasat in teren pentru efectuarea expertizei instanta nu va incuviinta inlocuirea acestuia.
Asteptati sa se depuna lucrarea ,nu are rost sa va grabiti maimult decat trebuie.Nu aveti motive de a solicita inlocuirea expertului daca a fost la fata locului ,adica unde urmeaza sa se expertizeze imobilul.Daca nu o face puteti cere onorariul sa fie restituit prin instanta ,care se va atribui noului expert.Sunt expertize care se depun si dupa 6 luni ,asa ca putina rabdare.