avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea mostenirii

Mama a decedat, tata sot supravietuitor, iar noi suntem 2 copii. Masa succesorala este formata dintr-un apartament cu doua camere. Cat revine fiecarui copil? A cat-a parte?
Cel mai recent răspuns: oanalumi , utilizator 13:18, 20 Decembrie 2012
Daca imobilul a fost achizitionat de parintii dvs. in timpul casatoriei, deci este bun comun, tatal va avea o cota de 1/2 plus 1/4 din cealalta jumatate , iar cei doi copii vor imparti cota de 1/4.( 5/8 tatal 3/8 cei doi copii).
Daca imobilul a fost achizitionat de mama inainte de casatoria cu tatal dvs. cota tatalui va fi de 1/4 iar cei doi copii vor imparti cota de 3/4.
Ultima modificare: Joi, 23 Septembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Tatal dvs detine in total 5/8 ,1/2 partea care-i revine daca a dobandit bunul in timpul casatoriei cu mama dvs si 1/4 din 1/2 din partea ramasa de pe urma defunctei iar dvs impreuna cei doi copii veti detine impreuna cota de 3/8.In fractii avem deci tatal detine 10/16 iar dvs 3/16 iar celalat frate aceeasi cota de 3/16.
ce cote parte din mostenire revin fiecareia dintre noi (eu si sora mea), avand in vedere ca suntem surori de ambii parinti, dupa decesul tatalui? Cum influenteaza un testament aceasta impartire, daca fiecare dintre noi isi va accepta partea in termenul legal de 6 luni?
Apartamentul este bun comun dobandit in timpul casatoriei.
Ultima modificare: Joi, 20 Decembrie 2012
oanalumi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune mirere mirere as dori sa stiu mai multe detali despre succesiunea la un apartament cu 3 camere, noi suntem 5 frati si mama mea,tatal fiind decedat.ce parte imi revine mie si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : cum vin nepotii ... miliuta miliuta Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin ... (vezi toată discuția)
Mostenire gina_badalan gina_badalan Buna ziua,parintii mei au o casa si doresc sa va intreb cat mosteneste di casa tatal meu in conditiile in care mama a decedat si cat ne revine noua copii(2 ... (vezi toată discuția)