Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea mostenirii

Mama a decedat, tata sot supravietuitor, iar noi suntem 2 copii. Masa succesorala este formata dintr-un apartament cu doua camere. Cat revine fiecarui copil? A cat-a parte?
Daca imobilul a fost achizitionat de parintii dvs. in timpul casatoriei, deci este bun comun, tatal va avea o cota de 1/2 plus 1/4 din cealalta jumatate , iar cei doi copii vor imparti cota de 1/4.( 5/8 tatal 3/8 cei doi copii).
Daca imobilul a fost achizitionat de mama inainte de casatoria cu tatal dvs. cota tatalui va fi de 1/4 iar cei doi copii vor imparti cota de 3/4.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Tatal dvs detine in total 5/8 ,1/2 partea care-i revine daca a dobandit bunul in timpul casatoriei cu mama dvs si 1/4 din 1/2 din partea ramasa de pe urma defunctei iar dvs impreuna cei doi copii veti detine impreuna cota de 3/8.In fractii avem deci tatal detine 10/16 iar dvs 3/16 iar celalat frate aceeasi cota de 3/16.
ce cote parte din mostenire revin fiecareia dintre noi (eu si sora mea), avand in vedere ca suntem surori de ambii parinti, dupa decesul tatalui? Cum influenteaza un testament aceasta impartire, daca fiecare dintre noi isi va accepta partea in termenul legal de 6 luni?
Apartamentul este bun comun dobandit in timpul casatoriei.
oanalumi, utilizator