avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1913 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Comunicarea de la CNSC se face prin CURIER sau FAX ???
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Comunicarea de la CNSC se face prin CURIER sau FAX ???

Am o intrebare legata de modul de comunicare a deciziilor CNSC.
Am depus o contestatie si nu am primit nimic de la ei.
Din intamplare am verificat iar site-ul lor si apare acolo decizia emisa.#-o
Dar noi nu am fost informati prin fax, sau scris (posta recomandata sau curier).
Ce est de facut daca termenul de 10 zile deja este trecut (sunt 10 zile lucratoare sau calendaristice?)
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cristi___ , utilizator 12:30, 23 Septembrie 2010
Potrivit Art. 279 alin.(3) din OUG 34/2006, decizia CNSC trebuie comunicata in scris partilor, in termen de 3 zile de la pronuntare.
Decizia CNSC poate fi atacata cu plangere la instanta in termen de 10 zile de la comunicare (Art. 281 din OUG 34/2006).
termenul este de 10 zile calendaristice
Banuiesc ca dvs. va referiti la Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor si nu la Congresul National al Studentilor la Comunicare, daca tot scrieti abreviat:D
Daca vorbim aceeasi "limba", eu nu stiu ce este cu termenul de ...10 zile, pentru ca, Consiliul are obligatia de a solutiona contestatia in termen de 20 de zile de la data primirii dosarului achizitiei publice de la autoritatea contractanta. În cazuri temeinic justificate, termenul de solutionare a contestatiei poate fi prelungit cu inca 10 zile.
De regula, cand intr-un act normativ se considera zile lucratoare, termenul este stipulat in cuprinsul actului.
Daca va referiti la termenul in vederea atacarea deciziei cu plangere la instanta judecatoreasca prevazuta la art. 283 alin. (1) din OUG 34/2006 actualizata, stati linistit, pentru ca teremnul este de 10 zile de la comunicare.
Chiar daca aveti o comunicare prin fax, aceasta trebuie sa fie secondata de o comunicare oficiala (scris, posta).
Va multumesc pentru raspunsuri.
Voi astepta atunci comunicarea pentru ca nu am primit nici macar fax. Cum am scris mai sus am intrat pe site si ... #-o

Multumesc mult inca o data pentru promptitudine.

Cristi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incheiere contract achizitii publice dupa solutionarea contestatiei madalinamrn madalinamrn In cazul in care o contestatie s-a solutionat de CNSC prin \"respingere ca tardiv introdusa, continuarea procedurii de achizitie, cu drept de formulare ... (vezi toată discuția)
Achizitii publice - plangere impotriva deciziei cnsc bogdanm77 bogdanm77 conform dispozitiilor art. 281 alin. (1) si (3) din O.U.G. nr. 34/2006 (dupa ultimele modificari si completari) : \"(1) Deciziile consiliului privind ... (vezi toată discuția)
Oug 34/2006 / contestatie decizie cnsc / act administrativ? stanceni stanceni In urma unei contestatii depuse la CNSC aceasta din urma emis o decizie, pe care am atacat-o in teremnul legal la curtea de apel cu o plangere, in cadrul ... (vezi toată discuția)