Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie?testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie?testament?

Problema e urmatoarea: mama mea a decedat in anul 2003. In timpul casatoriei cu tatal meu au dobandit un apartament si o casa la tara.Dupa decesul mamei nu am deschis succesiunea. Asadar teoretic tata are dreptul la jumatate + 1/4 din bunuri. In urma cu 2 ani a cunoscut o femeie si s-a mutat impreuna cu ea in apartamentul mai sus mentionat. Acum ne ameninta pe mine si pe fratii mei ca ii doneaza ei totul. Are vreo sansa ? Poate sa ii doneze ei jumatatea lui de apartament si jumatatea din casa de la tara ? Sau daca bunurile nu au fost supuse succesiunii nu se pot instaina, dona, etc.???
NU poate sa-i doneze totul , deoarece dupa moartea mamei dvs, el mosteneste - asa cum a-ti scris 1/2+1/4, adica 5/8 din masa succesorala, iar dumneavoastra si fratii dvs mosteniti o cota de 3/8 din masa succesorala de care el nu poate dispune.
nu ii doneaza tot, dar partea lui poate sa o doneze ceea ce inseamna destul de mult. Si apoi exista cai de atac pt. actul pe care il incheie?El in acest moment este foarte bolnav. Are ciroza in faza terminala. Se poate impiedica incheierea actului de donatie in vreun fel?
Poti ataca un act de donatie daca ai dubii cu privire la intocmirea lui..
De asemenea, daca notarul public are îndoieli cu privire la deplinătatea facultăţilor mintale ale vreuneia dintre părţi, procedează la autentificare actului numai dacă un medic specialist atestă în scris că partea poate să-şi exprime în mod valabil consimţământul în momentul încheierii actului.