Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate considera abuz?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate considera abuz?

Buna ziua,

Matusa a murit in 1994, mama are doar testament de la matusa ca fiind singura mostenitoare si nici pana in ziua de azi nu a deschis taxa de succesiune.
Problema: titlul de proprietate emis in '97 a fost pe o suprafata mai mica decat in testament si cat este real in curte, mama a semnat, acum vine mama si reclama cf cadastrului ca titlul de proprietate nu este real si cerem lamuriri prin cerere scrisa.( o sa spuneti de ce a semnat pe o suprafata mai mica...asta e, a facut-o insa acum cer lamuriri)
Primim raspuns de la primarie cum ca, ei nu sunt obligati sa raspunda mamei , pe motiv ca nu are dovada de mostenitoare a terenului(curte) si sa deschidem taxa de succesiune intai, desi s-a comunicat primariei testamentul, am nr de inregistrare la predare testament . Exista oare o lege care ma obliga ca in termen de n-ani sa deschid aceasta taxa de succesiune? Pot sa acuz functionara din primarie de abuz in serviciu? Mentionez ca toate impozitele si taxele pe acelasi teren(curte+casa) sunt venite de la primarie pe numele mamei, si platite de mama...apoi de ce nu o recunoaste pe mama ca mostenitor in baza testamentului? O recunoaste doar la plata taxelor si impozitelor referitoare la terenul din Titlul de proprietate insa nu si la lamuriri pe care mama le solicita? Poate primaria sa faca asa ceva?
Multumesc frumos,
maria
Va recomand tot neamul catre Primarie. Are solutii Juristul Primariei.
1. Calitatea de mostenitor o atesta notarul public sau instanta de judecata
Deci nu testamentul. Rezulta ca Primaria nu o poate recunoaste ca si mostenitor.
2. Impozitele si taxele se calculeaza pe baza unei declaratii de impunere pe care mama dumneavoastra a scris-o.
3. TP se intocmeste cu dovada calitatii de mostenitor in forma autentica.
4. Solutie: -cereti de la Primarie copia dosarului in baza caruia s-a intocmit TP. In baza a ceea ce veti gasi acolo deschideti actiune in instanta (aveti nevoie de avocat specializat in fond funciar).
maglas a scris:

1. Calitatea de mostenitor o atesta notarul public sau instanta de judecata
Deci nu testamentul. Rezulta ca Primaria nu o poate recunoaste ca si mostenitor.
2. Impozitele si taxele se calculeaza pe baza unei declaratii de impunere pe care mama dumneavoastra a scris-o.
3. TP se intocmeste cu dovada calitatii de mostenitor in forma autentica.
4. Solutie: -cereti de la Primarie copia dosarului in baza caruia s-a intocmit TP. In baza a ceea ce veti gasi acolo deschideti actiune in instanta (aveti nevoie de avocat specializat in fond funciar).
[/quote

asta am si facut prin cerere scrisa la Primarie sa-mi faca dovada cum au ajuns la acel titlu de proprietate, documentatia care sta la baza intocmirii TP. Primaria imi raspunde in scris ca nu o recunoaste pe mama ca mostenitor/proprietar si nu e obligata sa-i dea dosarul TP decat institutiilor abilitate. Ce porcarie!

Pot acuza functionara de abuz in serviciu?
Multumesc frumos,
Maria
Pe Primar, nu pe functionara. Primarul raspunde pentru orice in comuna.
maglas a scris:

Pe Primar, nu pe functionara. Primarul raspunde pentru orice in comuna.

multumesc frumos ptr raspuns, asa am sa fac insa in baza cariu articol, lege? Se poate va rog ....