avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschiderea Succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschiderea Succesiunii

Este adevarat ca termenul pt. deschiderea succesiunii este de 3 ani?
Parintii au decedat in urma cu 2 ani.
Fratele meu nu vrea sa deschida succesiunea.Ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: Maria20101974 , utilizator 10:30, 26 Septembrie 2010
Conform legii, succesiunea se deschide in momentul in care defunctul a incetat din viata.Termenul de acceptare a succesiunii este de 6 luni de la deces. Daca veti dezbate succesiunea in termen de 2 ani de la deces veti plati mai putin. Daca fratele nu doreste dezbaterea succesiunii va adresati instantei si nu notarului.
Daca deschid succesiunea in al 3-lea an,din motive financiare,exista pericolul sa pierd mostenirea?
Nu. Teoria zice 6 luni, in practica se poate oricand.
Dar nu mai asteptati, ca e posibil orice. Mergeti si dezbateti succesiunea.
Si practica judiciara spune ca termenul este de 6 luni...si am destule cazuri in care mostenitorii au fost inlaturati de la mostenire...desi nu le plac deloc la instante astfel de procese...

Depinde insa de mai multe lucruri.
Cel mai bine ar fi sa maergeti la instanta sa platiti un avocat care sa va redacteze o tranzactie si sa terminati frumos procesul cu impartirea mostenirii frateste.
La notar va costa mai mult si la avocat se poate plati si in rate chiar daca va costa mai putin decat la notar.
Fiind doi mostenitori impartiti costurile in 2 sau conform cotelor stabilite de lege.

avocat Claudiu Lascoschi
Daca nu vreti neaparat sa dezbateti succesiunea, mergeti la notar si dati o declaratie de acceptare a succesiunii (care in cazul dumneavoastra va fi acceptare tacita). In acest fel nu o sa aveti probleme pe viitor sa pierdeti cumva mostenirea. Nu costa mult.
Ultima modificare: Vineri, 24 Septembrie 2010
Maria_79, utilizator

Alte discuții în legătură

Se poate considera abuz? Maria20101974 Maria20101974 Buna ziua, Matusa a murit in 1994, mama are doar testament de la matusa ca fiind singura mostenitoare si nici pana in ziua de azi nu a deschis taxa de ... (vezi toată discuția)
Testament incert lescu lescu Va rog sa-mi dati un sfat pentru situatia urmatoare: In urma decesului unei matusi, raman 7 mostenitori ai acesteia (printre care ma numar si eu), in calitate ... (vezi toată discuția)
Succesiune alexanglia alexanglia Eu si sora mea suntem mostenitorii unei matusi care decedat,sora de mama cu mama noastra, noua revenindu-ne 1/4 din casa+teren+loc de veci.La mostenire mai ... (vezi toată discuția)