Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschiderea Succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschiderea Succesiunii

Este adevarat ca termenul pt. deschiderea succesiunii este de 3 ani?
Parintii au decedat in urma cu 2 ani.
Fratele meu nu vrea sa deschida succesiunea.Ce se poate face?
Conform legii, succesiunea se deschide in momentul in care defunctul a incetat din viata.Termenul de acceptare a succesiunii este de 6 luni de la deces. Daca veti dezbate succesiunea in termen de 2 ani de la deces veti plati mai putin. Daca fratele nu doreste dezbaterea succesiunii va adresati instantei si nu notarului.
Daca deschid succesiunea in al 3-lea an,din motive financiare,exista pericolul sa pierd mostenirea?
Nu. Teoria zice 6 luni, in practica se poate oricand.
Dar nu mai asteptati, ca e posibil orice. Mergeti si dezbateti succesiunea.
Si practica judiciara spune ca termenul este de 6 luni...si am destule cazuri in care mostenitorii au fost inlaturati de la mostenire...desi nu le plac deloc la instante astfel de procese...

Depinde insa de mai multe lucruri.
Cel mai bine ar fi sa maergeti la instanta sa platiti un avocat care sa va redacteze o tranzactie si sa terminati frumos procesul cu impartirea mostenirii frateste.
La notar va costa mai mult si la avocat se poate plati si in rate chiar daca va costa mai putin decat la notar.
Fiind doi mostenitori impartiti costurile in 2 sau conform cotelor stabilite de lege.

avocat Claudiu Lascoschi
Daca nu vreti neaparat sa dezbateti succesiunea, mergeti la notar si dati o declaratie de acceptare a succesiunii (care in cazul dumneavoastra va fi acceptare tacita). In acest fel nu o sa aveti probleme pe viitor sa pierdeti cumva mostenirea. Nu costa mult.
Maria_79, utilizator