Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau intretinere?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau intretinere?

Bunicii mei au cumparat un apartament, iar dupa moartea bunicului bunicii ia revenit o cota de 1/3 (nu mai stiu exact cota), iar restul mama mea. Poate bunica mea sa lase mostenire sau sa faca un contract de intretinere, sau orice altceva, cu cota ei din apartament. Am uitat sa mentionez ca mama si bunica locuiesc impreuna in acel apartament.

Va multumesc!
Da poate lasa mostenire.
poate lasa testament, dar mama d-voastra este mostenitor rezervatar si poate ataca testamentul ; poate incheia contract de vanzare-cumparare cu orice clauza doreste si mama d-voastra nu mai poate face nimic; daca ambii bunici au cumparat apartamentul, bunica d-voastra nu are numai 1/3, ci 1/2 - partea ei +1/4 din jumatatea bunicului.
avocat Cristina Popescu
Cristina Popescu, Avocat
poate vinde, dona sau lasa testament partea dansei cui doreste.