Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cui aparþin dupã divorþ bunurile dobândite prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cui aparþin dupã divorþ bunurile dobândite prin testament în timpul cãsãtoriei?

În anul 1987 bunica soţului meu a făcut un testament prin care îi lăsa soţului meu, mie şi copilului nostru o casă şi o suprafaţă de teren . După decesul ei, în 1990, am demolat acea casă şi am construit împreună alta. În 1997 am divorţat, dar nu am făcut partaj. Cui aparţin în prezent casa şi terenul lăsat moştenire? Vă mulţumesc!
Bunurile dobandite prin testament in timpul casatoriei apartin celui ce le-a dobandit .
in cazul dvs. apartin tuturor legatarilor, sot, sotie si copil.
praporgescu, utilizator
apartin dvs, fostului sot si copilului dvs.
in prezent , bunurile apartin sotului , dvs. si copilului.