avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1284 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cui aparþin dupã divorþ bunurile dobândite prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cui aparþin dupã divorþ bunurile dobândite prin testament în timpul cãsãtoriei?

În anul 1987 bunica soţului meu a făcut un testament prin care îi lăsa soţului meu, mie şi copilului nostru o casă şi o suprafaţă de teren . După decesul ei, în 1990, am demolat acea casă şi am construit împreună alta. În 1997 am divorţat, dar nu am făcut partaj. Cui aparţin în prezent casa şi terenul lăsat moştenire? Vă mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: Consilier juridic Dana Maxim , Mediator 18:38, 23 Septembrie 2010
Bunurile dobandite prin testament in timpul casatoriei apartin celui ce le-a dobandit .
in cazul dvs. apartin tuturor legatarilor, sot, sotie si copil.
Ultima modificare: Joi, 23 Septembrie 2010
praporgescu, utilizator
apartin dvs, fostului sot si copilului dvs.
in prezent , bunurile apartin sotului , dvs. si copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune prin testament mihaela_hody mihaela_hody Matusa mea mi-a lasat prin testament toate bunurile mobile si imobile ce se vor afla dupa decesul ei .In acel moment avea un apartament dupa divortul de ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate amalialaura amalialaura Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca as putea sa obtin titlu de proprietate asupra unui teren intravilan care apartine statului. in urma cu 25 de ani pe acel ... (vezi toată discuția)
Mostenire Flori Ghosn Flori Ghosn Buna seara! Vreau sa intreb si eu ceva....am 43 de ani , un cancer foarte avansat si un sot de origine libaneza.Avem si un copil de 12 ani.Avem o casa in Rm ... (vezi toată discuția)