Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Soarta societatii comercialae in cazul decesului ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Soarta societatii comercialae in cazul decesului asociatului unic

Ce se intampla cu o societate comerciala in cazul in care asociatul unic, respectiv administratorul, decedeaza? Cine "preia" societatea, ca sa zic asa? Adica ce se alege de bunurile societatii respective si de eventualele datorii acumulate de societatea in cauza?
Societatea respectiva va face parte din masa succesorala si si in momentul dezbaterii succesiunii se va imparti la mostenitori.
Va trece in patrimoniul familiei decedate, dar modalitatea in care se va intampla acest lucru depinde de mostenitori; daca exista datorii mai mari decat patrimoniul firmei, atunci mostenitorii pot accepta mostenirea sub beneficiu de inventar.
Tot ei decid daca activitatea societatii va continua, caz in care se vor intocmi acte aditionale si vor fi depuse la registrul comertului, activitatea firmei continuand cu noul/noii asociati sau va intra in lichidare.