Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

In cazul parasirii de domiciliu,fara prezentare la procesul de divort,poate sa mai aiba pretentii la partaj?
Evident.Partajul este imprescriptibil.
Bineinteles ca poate avand in vedere ca procesul de divort si parasirea domiciuliului nu au legatura cu procesul de partaj care presupune impartirea bunurilor dobandite de cei doi soti in timpul casatoriei, drepturile celui care a plecat din domiciuliu fiind conferite de lege.
Edivent ca da - prin divort se desface casatoria, iar
prin partaj se impart bunurile comune.
Divortul si partajul sunt institutii distincte
cu efecte diferite.
Ce legatura are divortul cu partajul?Partajul se realizeaza dupa ramanerea definitiva a hotararii de divort.Faptul ca a parasit domiciliul conjugal nu inseamna ca a renuntat la dreptul de proprietate asupra bunurilor dobandite in timpul casatoriei.Nu exista un asemenea text de lege.
el poate face partajul oricand dupa divort, poate ca n-o va face.. nu stiti. daca nu aveti interes dvs sa impartiti, strangeti pe parcurs dovezi (facturi , chitante) cu tot ce mai investiti dvs in acea casa