Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contributii angajator catre stat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contributii angajator catre stat

Buna ziua,

Care sunt contributiile angajatorului catre stat, cum se calculeaza acestea si in ce cont trebuie varsate sumele?

Multumesc anticipat
Contrubutiile lunare sunt:
CAS angajat 10,5%
CAS angajator 20,8%
ITM 0,25% sau 0.75% (depinde unde se tin cartile de munca) - se plateste in contul ITM
CCI 0,85%
Fond accidente (depinde de codul caen)
Fond garantare 0,25%
Sanatate angajat 5,5%
Sanatate angajator 5,2%
Somaj angajat 0,5%
Somaj angajator 0,5%
Impozit pe venit 16% (se plateste la bugetul de stat)

Restul contributiilor se platesc la bugetu asig sociale si fonduri speciale - trezoreria sect. de care apartineti