Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj tehnic

lucrez la o firma , cand nu avem de lucru ne trimite acasa si ne ia din cincediu de odihna , rezultatul este ca noi in luna august nu am mai avut concediu pe anul in curs, situatia se repeta si daca ar fi numai o zi dar au fost saptamani de stat acasa. As vrea sa stiu daca in situatia data firma trebuia sa ne dea somaj tehnic sau nu? Deci din lipsa de lucru.
1. Sesizati ITM pentru ca nu este legal cum procedeaza angajatorul dvs.
2. "Somajul tehnic" nu este obligatoriu pentru angajator.