Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Procedura arbitrala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Procedura arbitrala

Buna ziua,

Am inteles de la avocatul nostru ca procedura arbitrala este mai rapida, insa mai costisitoare, fiind vorba de taxe administrative plus onorarii de arbitru, plata integrala a administrarii probelor, plata comunicarilor prin curierat etc.

o As vrea sa stiu unde pot verifica cuantumul taxelor arbitrale pentru un litigiu , onorariile celor 3 arbitri si costul comunicarilor actelor de procedura . De asmenea daca trebuie suportate inclusiv cheltuielile legate de transportul arbitrilor.

Care este nivelul taxelor si onorariilor pentru un litigiu avand ca obiect suma de 33.000 Ron ?

De asemenea ma intereseaza care este termenul de solutionare a litigiului in procedura arbitrala si daca dupa pronuntarea hotararii, aceasta poate fi atacata in instanta judecatoreasca cu cerere in anulare.

Delia Tepuse

Daca in contractul comercial ajuns in litigiu se prevede modalitatea solutionarii diferendului pe procedura arbitrala, va fi necesara urmarea acestei proceduri.
Pt. costuri, interesati-va la camera de Comert unde se va judeca viitorul litigiu, despre onorariile arbitrilor, etc.
Perioada de judecata nu trebuie sa depaseasca 6 luni si, da, dupa comunicarea hotararii arbitrale, partea nemultumita poate sa o atace in instanta, printr-o actiune in anulare.