Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PARTAJ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PARTAJ

Searabuna,
Partaj la doua apartamente ce se vor a fi pastrate .Nu exista intelegere pentru a se renunta la procente pentru a se finaliza in liniste .
Primul apartament este evaluat (la notar din birou dupa un nomenclator,ghid !!!)la suma de 65.000 euro .
Al doilea apartament este evaluat (la notar din birou dupa un nomenclator,ghid !!!)la suma 55.000 euro .
La primul apartament procentul :
75%unul cu testament-25%un mostenitor.
La al doilea apartament procentul :
25% revin celui cu testament – 75%mostenitor.
Se solicita de catre mostenitor suma ce echilibreaza apartamentele si se incheie cu semnaturi…………….
Fericitul cu testament (la asa vremuri,o asemenea pleasca !!!) nu este de acord cu solutia propusa de mostenitor .
Fericitul cu testament propune ca fiecare sa renunte fiecare la procente si e totul ok .
Mostenitorul solicita partaj,ce taxe de timbru vor fi necesare de plata ?
In cazul in care !!! mostenitorului i se da castig de cauza taxa de timbru se va returna !!!
sau va face pretul procesului de partajare .
Cu deosebit respect .
marcelsimion, utilizator
Cautati un evaluator care sa cantareasca egal apartamentele si problema se rezolva. Cred ca este vorba de apartamente cu trei camere. Pretul real este mult mai mic.
Daca va judecati dupa parerea mea fiecare parte va primi un apartament in natura si se va plati o sulta.
Depinde si ce se solicita, cum se judeca,etc.
Cheltuielile de judecata statul nu le restituie daca va judecati...
Va fi cam aiurea situatia intrucat fiecare poate avea dreptate in felul sau si cheltuielile se vor stabili de instanta...
Dupa parerea mea nimeni nu o sa fie pe deplin satisfacut...

avocat Claudiu Lascoschi