Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vazare bunuri firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vazare bunuri firma

Un srl se afla intr-o situatie financiara dificila. Administratorul doreste sa vanda din mijloacele fixe, autoturisme, un motistivuitor, ...in ce conditii o poate face? Are nevoie de AGA pentru a avea acordul celorlti asociati? Daca se face AGA in convocare se enumara exact mijloacele fixe sau se poate spune doar generic "vanzare mijloce fixe"?
daca vinde sub 50% din aciv nu are nevoie de AGA, dar eu ii recomand sa ceara acordul AGA pt. a evita o eventuala raspundere personala:D
In cazul SRL-urilor, legea nu impune nicio limitare in ceea ce priveste posibilitatea administratorilor de a instraina active (nu se aplica art.150 si art.15322 LSC). Prin urmare, in absenta unor prevederi restrictive ale actului constitutiv sau a unei hotarari AGA de limitare a puterii acestuia, administratorul este liber sa incheie orice tip de acte impuse de activitatea comerciala a societatii, inclusiv acte de instrainare ale activelor.
Este indicat ca administratorul sa convoace AGA care sa aprobe vanzarea mijloacelor fixe respective, care trebuie insa individualizate.
Mult succes!
Recomandata este o AGA deoarece bunurile la o evaluare mai "atenta" pot depasi 50% din capitalul social al societatii si astfel nu pot aparea probleme ulterioare referitor la raspunderea personala a administratorului.
Capitalul social al firmei e foarte mare, 40 000 ron, nu cred ca ar fi probleme din acest punct de vedere! Vor sa vanda niste Dacii mai vechi si un motostivuitor...