Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere si prelungire cim perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere si prelungire cim perioada determinata

buna! intrebarea mea este :poate o firma sa concedieze o persoana cu cim pe perioada nedeterminata din motive de restructurare de posturi si sa faca act aditional la cim perioada determinata timp sezonier altei persoane care este angajata pt acelasi post ? multumesc.
O poate face dar nu in acelasi moment. Trebuie sa treaca macar o luna dezile, termenul in care fostul salariat poate contesta decizia de concediere.
Da, poate s-o faca ...insa daca se va constesta decizia de concediere , salariatul concediat va avea castig de cauza deoarece nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post.