Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala art 65
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala art 65

Buna seara!

Va rog sa-mi spuneti in cazul unei concedieri individuale art 65 alin 1, dupa cat timp poate fi angajata o alta persoana pe acelasi post?

Multumesc anticipat!
Legea nu prevede nicio interdictie de angajare dupa ce s-a decis o astfel de concediere ... insa in practica judiciara s-a decis ca, nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post.

Asadar, angajatorul poate angaja alte persoane imediat dupa concediere ..insa pentru a preintampina o eventuala contestatie in instanta a deciziei de concediere pentru acest motiv, poate decide angajarea altei persoane pe alte posturi , iar in atrubutiile acestor posturi sa intre si atributii aferente postului desfiintat..