Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acceptarea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acceptarea mostenirii

am un certificat mostenitor de la defuncta ma mama din anul 2001. in anul 2005 s-a emis un tp la legea 18 unde sint mai multi mostenitori de la tatal mamei mele unde este si mama mea.trecuta pe titlu. dar eu nu am facut certificat de mostenitor suplimentar cu acest TITLU PROPRIETATE legea 18/1991..unde mama mea este in indiviziune cu ceilalti mostenitori.Va rogb sa-mi spuneti daca trecind trei ani de la emiterea T.P. daca am pierdut dreptul la mostenire pentru acest titlu deoarece nu l-am trecut intr-un certificat mostenitor suplimentar.dupa mama mea.?
Nu ati pierdut acest drept, dar nu ar fi rau sa va reglementati d.p.d.v. legal situatia.
avocat Cristina Popescu
Puteti oricand sa va adresati notarului public in vederea emiterii unui certificat de mostenitor suplimentar.
Mergeti la acelasi notar si solicitati suplimentarea certificatului de mostenitor introducand si TP despre care faceti vorbire.
Deci, conform Anexei A la Titlul de proprietate faceti supliment la actul de baza - de exemplu, certificatul de mostenitor.
dreptul nu l-ati pierdut. de accea e bine sa mergeti la notar pt dezbaterea succesiunii.