Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

Sunt doua surori pe un titlu de proprietate dintre care una din surori a decedat.Fiul celei decedate a murit si el ,dar a ramas fiul acestuia.Titlul de proprietate nu il mai gasec cred ca este pierdut de ceva timp.Intrebarea este daca nepotul mostenitor poate sa scoata duplicat la titlu de proprietate atat timp cat cealalta sora traieste.Nepotul se incapataneaza sa scoata el duplicatul.Este posibil asa ceva?Va multumesc anticipat
daca s-a facut succesiunea si acesta a devenit mostenitor poate solicita eliberarea unui duplicat.
Ori, Dv. ori fiul mostenitorului poate solicita duplicatul dupa T.P. Dar fiind vorba de un act juridic trebuie in primul rand sa fie declarat pierdut in M.O al Romaniei. si cu chitanta faceti cerere de obtinere a duplicatului. Este o situatie cam incurcata.
Sau poate TP se afla la fiul mostenitarului decedat, si nu doreste sa vi-l arate. Puteti intenta o actiune de iesire din indiviziune, si atunci instanta il va obliga sa prezinte TP. Secces alegeti varianta care va convine..:((