Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pretentie testamentara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pretentie testamentara

Dupa decesul testatarului s-a deschis succesiunea in termen .
Nu a declarat la deschiderea succesiuni un teren - de existenta caruia stia - si nici in timpul dezbateri.
Terenul fiind in indiviza prin T.P. , dar nu are numele - ca proprietar - al detinatorului testamentului.
intrebare : poate cere punerea in posesie ca proprietate , de catre comosia locala dupa patru ani - nedetinand T.P. pe teren ,care se afla in indiviza, facand uz de testament si un certificat de legar care nu este universal si nu contine terenul pe care-l solicita ?
va multumesc.
Cine sunt proprietarii terenului pe Titlul de proprietate? Este si defunctul inscris in Titlu?
T.P. contine ca proprietarii pe defunct si ala persoana , dar testamentarul nu este , si , nici nu a declarat terenul cu ocazia dezbateri suscesiuni.
astept o replica stimata,stimate narcisa...
Daca prin testament persoana a lasat toate bunurile sale mobile si imobile, beneficiarul testamentului poate merge la notarul care i-a eliberat certificatul de legatar (mostenitor) initial, cu ocazia dezbaterii succesiunii si va obtine un certificat suplimentar, care va cuprinde cota defunctului din acel teren, urmand a deveni coproprietar, in indiviziune, cu cealalta persoana inscrisa in Titlul de proprietate.
narcisa_salbatica, utilizator
va multumesc , dar dilema ptr mine E S T E daca mai poate dupa 4 ani sa ridice pretentii testamentar tinand cont de termenul de 6 lubi al deschiderii succesiuni iar notarul care a eliberat certificatul de legatar nu detine document ptr terenul ce-l solicvita acum , se poate T O T U S I - NU-I PRESCRIS ?