avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Urgent!
Discuție deschisă în Executare silită

Urgent!

Daca s-a incheiat in proces verbal de licitatie, prin care se constata ca..creditorul a adjudecat in contul pretului..urmand ca in termen de 30 de zile sa depuna si diferenta..mai poate debitorul in aceasta situatie sa plateasca suma din titlu si toate cheltuielile de executare? Daca debitorul face plata , executarea silita inceteaza ?
Pana la aceasta data creditorul care a participat la licitatie nu a depus toata suma.
Si am crezut ca intrebarea mea e f. clara! Se pare ca nu!
Altceva ma interesa: daca, in situatia expusa mai sus (creditorul este adjudecatarul, iar prin p-v de licitatie i s-a acordat un termen de 30 de zile ptr. a depune diferenta de pret), pana la intocmirea actului de adjudecare, debitorul consemneaza intreaga suma din executare + cheltuieli + etc..executarea silita inceteaza?
Consider ca ultumul act dintr-o executare silita este p-v de distribuire a pretului.
si eu am crezut ca's clar..se pare ca nu..
pai debitorul pt ce mai consemneaza..daca nu mai exista creanta..aceasta fiind stinsa in momentul adjudecarii in contul creantei de catre ..bla bla:D
Nu avem deocamdata un act de adjudecare.
Este o mica..mare diferenta intre un p-v de licitatie si un act de adjudecare.
Exact ca la antecontractul si contractul de v-c.

Legiuitorul in cuprinsul prev.art.523 (1) cpc spune "in tot cursul executarii silite".
Or, executarea silita se desavarseste prin p-v de distributie a pretului, acesta fiind ultimul act de executare.
bravo!:)
cine depune banii primul..e castigator..
fie ramane proprietar debitorul, fie adjudecatarul din pv devine:D
:happy:
:kissing:

Irina S. a scris:

Si am crezut ca intrebarea mea e f. clara! Se pare ca nu!
Altceva ma interesa: daca, in situatia expusa mai sus (creditorul este adjudecatarul, iar prin p-v de licitatie i s-a acordat un termen de 30 de zile ptr. a depune diferenta de pret), pana la intocmirea actului de adjudecare, debitorul consemneaza intreaga suma din executare + cheltuieli + etc..executarea silita inceteaza?
Consider ca ultumul act dintr-o executare silita este p-v de distribuire a pretului.



@milika trebuie sa recunosc faptul ca aveti dreptate.
Conform disp art.516 corob. cu disp. art.518 C.proc.civ., adjudecatarul este proprietar "dupa plata integrala a pretului sau a avansului prevazut la art.515 si dupa expirarea termenului de 15 zile prevazut la art.401 alin.(1) lit.a)".

Creditorului adjudecatar, teoretic, i s-ar aplica disp. art.517 (2) C.proc.civ. dar si disp. referitoare la distribuirea pretului...pentru ca pentru creditor (adjudecatar ori nu), executarea nu se finalizeaza decat dupa distribuirea pretului iar daca mai ramane o suma-disponibila, aceasta se preda debitorului.

Desigur ca persoanele nemultumite de distribuirea pretului pot contesta procesul-verbal incheiat de catre executorul judecatoresc insa...discutam deja despre alt aspect si ne-am indepartat de la intrebarea @Irinei S.:)

Daca dupa acel termen, adjudecatarul-creditor nu achita pretul conf.art.512 (2), sau nu se poate stabili plata pretului in rate (art.515), sunt aplicabile disp. art.513 C.proc.civ., si doar in aceste conditii, ar putea interveni...situatia in care debitorul consemneaza intreaga suma din executare + cheltuieli + etc., dar doar pentru ca se reia procedura/formalitatile premergatoare vanzarii imobilului la licitatie.

Daca veti parcurge disp. art.428 (2) lC.proc.civ. la care face trimitere disp. art.523 (2) C.proc civ., veti observa ca se mai impune o conditie ce trebuie a fi respectata, situatie in care, procedura executarii silite se poate suspenda/inceta-dupa caz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal adjudecare ContSters244210 ContSters244210 dupa adjudecare dar pana la depunerea pretului de catre adjudecatar, [b]debitorul[/b] mai poate plati creanta?:( care-i textul care-i interzice? (vezi toată discuția)
Act adjudecare Ofof Ofof Buna ziua... In luna ianuarie am participat la o licitatie, unde am fost declarata adjudecatar. Eu am adjudecat la pretul de 75 % (pretul de incepere al ... (vezi toată discuția)
Pasii urmatori castigarii unei licitatii de imobil !!!??? danichirila danichirila Buna ziua, sunt castigatorul unei licitatii de apartament la care am participat la o banca de prestigiu. Dupa adjudecare ma confrunt cu urmatoarele probleme: ... (vezi toată discuția)